Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

Rozpoczyna się Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

11.08.2020, 09:04, akt. 09:53

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

- Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych "twórczych lasach" - miejscach, z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów - napisała w informacji przesłanej dyrektor "LasFest" Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia.

Jak wyjaśniła, będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych "wilczym genem" twórców.

- Edycja "Mamy Wilka", czyli trzecia odsłona "LasFest" – drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana została zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk. Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne, wilk stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu - czytamy w opisie festiwalu.

Zapowiedziano, że w programie 3. "LasFestu" pojawią się "mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza dorosłego, poetyckie łowy – próby pochwycenia efemerycznych obrazów i kontemplacje nocnego nieba zdobionego deszczem perseidów, muzyka łącząca w sobie dzikość z harmonią oraz nowość... leśne kino".

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się, m.in. spektakl "The Monstrum Band" Grupy Coincidentia i kieleckiego Teatru Kubuś, "Studnie światła" Tadeusza Wierzbickiego, "Noc Perseidów" (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo w wykonaniu tria Nagnajewicz/Jurčo/Skorupski) i pokaz "Oddaleńcy" w wykonaniu Sakowicza i Cempury.

Zaplanowano też w cyklu "Las Móvi" leśny pokaz filmów krótkometrażowych oraz koncert "Tymański/Ciechowski", podczas którego Tymon Tymański wykona piosenki Grzegorza Ciechowskiego.

- W tegorocznej edycji "LasFestu", ze względu na sytuację związaną z pandemią, rezygnujemy z nurtów "Gatunki rzadko występujące w Polsce" (spektakle zagraniczne) oraz "Rozmowy z szyszkami" (spotkania z twórcami). Wrócimy do nich w kolejnych odsłonach festiwalu - czytamy w informacji przesłanej przez organizatorów.

"LasFest" - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku).

Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie poprzednich edycji festiwalu spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Ideą "LasFestu" są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji.

Występy teatrów niezależnych są wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi).

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Zabłudów.

Więcej informacji i dokładny program "LasFestu" jest na stronie facebookowej wydarzenia.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal niezależnych twórców - LasFest

9.08.2020, 10:49

Przed nami artystyczna przygoda w środku lasu, czyli festiwal niezależnych twórców LasFest organizowany przez Grupę Coincidentia w Siedlisku Kultury Solniki 44.


Jaki będzie nowy sezon Teatru Wierszalin? Rozmowa z Piotrem Tomaszukiem

9.08.2020, 10:04

Za nimi sezon teatralny inny niż zwykle, podczas którego zdarzyło się wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań.


Up To Date Festival 2020 w wyjątkowej formie: online i z niewielkim udziałem publiczności

5.08.2020, 13:45

Mierzenie temperatury, obowiązkowe maseczki i koncerty transmitowane przez Internet. To między innymi czeka sympatyków festiwalu w tegorocznej edycji Up To Date.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok