Radio Białystok | Wiadomości | Będzie proces apelacyjny 55-latka oskarżonego o znęcanie się nad żoną

Będzie proces apelacyjny 55-latka oskarżonego o znęcanie się nad żoną

24.04.2021, 13:05, akt. 18:27

Będzie ciąg dalszy procesu 55-letniego mieszkańca okolic Brańska nieprawomocnie skazanego na 12 lat więzienia m.in. za znęcanie się nad żoną, a ostatecznie spowodowanie u niej takich obrażeń, które doprowadziły do jej śmierci. Wyrok zaskarżyły wszystkie strony.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Kobieta została bardzo poważnie pobita

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratora, oskarżyciela posiłkowego i obrońcy - wynika z informacji uzyskanych w tym sądzie. Sprawa ma być rozpoznana w maju.

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim postawiła oskarżonemu - mieszkańcowi wsi z okolic Brańska - szereg zarzutów, w tym najpoważniejsze, związane z wieloletnim znęcaniem się psychicznym i fizycznym nad żoną oraz doprowadzeniem do jej śmierci.

Według aktu oskarżenia, mężczyzna miał wszczynać domowe awantury nie tylko wtedy, gdy był pijany, grozić małżonce, że ją zabije, ograniczać kontakty z bliskimi i znajomymi, wmawiać choroby, czy zmuszać do pisania pamiętnika, a w nim do opisywania rzekomych sytuacji intymnych z innymi mężczyznami. 

We wrześniu 2019 r. kobieta została bardzo poważnie pobita - obrażenia doprowadziły do jej śmierci.

Prokuratura żądała w tej sprawie kary 25 lat więzienia

Prokuratura przyjęła, że ciosy były zadawane przede wszystkim rękami i to suma tych obrażeń doprowadziła do zgonu. W śledztwie mężczyzna był badany sądowo-psychiatrycznie. Biegli nie stwierdzili u niego ograniczenia poczytalności w momencie popełnienia czynu, choroby psychicznej czy upośledzenia umysłowego, ale zwrócili uwagę na skutki uzależnienia od alkoholu i osobowość dyssocjalną.

Prokuratura żądała w tej sprawie 25 lat więzienia. Oskarżony chciał uniewinnienia od najpoważniejszych zarzutów znęcania się i spowodowaniu ciężkich obrażeń, skutkujących ostatecznie zgonem żony.

W listopadzie 2020 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał go nieprawomocnie na 12 lat więzienia. Sąd przyjął w opisie czynu (wątpliwości rozstrzygając na korzyść oskarżonego), że znęcanie miało miejsce nie od 2013 roku, jak zapisała w akcie oskarżenia prokuratura, ale od połowy 2018 roku.

Jednocześnie przyjął, że kluczowe ustalenia prokuratury zostały potwierdzone dowodami, a układając je w całość wskazują, że tragicznej nocy pobicia żony w tych konkretnych, opisanych w zarzutach okolicznościach, mogła dokonać tylko jedna osoba - oskarżony mąż. Do okoliczności łagodzących sąd zaliczył wcześniejszą niekaralność i dobrą opinię środowiskową. Kluczowa była jednak kwalifikacja prawna i fakt, iż nie odpowiadał on za zabójstwo, a za obrażenia, które doprowadziły do śmierci.


źródło: PAP | red: lma, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


12 lat więzienia za znęcanie się nad żoną i doprowadzenie do jej śmierci

6.11.2020, 16:56

Na 12 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku 54-letniego mężczyznę oskarżonego m.in. o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną, a ostatecznie spowodowanie u niej takich obrażeń, które doprowadziły do śmierci. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura chciała kary 25 lat więzienia.


Kolneńska prokuratura bada sprawy śmierci Janusza F. i zabójstwa jego żony

12.10.2020, 13:00

Kolneńska prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci Janusza F. Mężczyzna był podejrzany o zabicie swojej żony i poszukiwany przez policję.


Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

14.07.2020, 15:38

Nawet dożywocie grozi mężczyźnie oskarżonemu o zabicie pensjonariusza ośrodka "Przystanek w drodze" w Czerwonym Borze. To miejsce, w którym przebywają byli więźniowie. Jak mówi Dariusz Błażejczyk z Prokuratury Okręgowej w Łomży, oskarżony jest byłym podopiecznym ośrodka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok