Radio Białystok | Wiadomości | Poetyckie imieniny Anny Markowej, "La Gomera" w kinach i nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich

Poetyckie imieniny Anny Markowej, "La Gomera" w kinach i nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich

autor: Olga Gordiejew

26.07.2021, 08:52, akt. 09:01

Poetyckie imieniny Anny Markowej, "La Gomera" w kinach i nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich - to kulturalne propozycje na wakacyjny poniedziałek (26.07).

Fot. Marcin Gliński
Fot. Marcin Gliński

Plenerowe poetyckie imieniny Anny Markowej

Na poetyckie imieniny zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Białegostoku oraz turyści. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli syn i synowa Anny Markowej oraz grupa przyjaciół pisarki.

Organizatorzy spotkania zachęcają, by przynieść swoje ulubione wiersze Anny Markowej, można też będzie wylosować do czytania jeden z utworów wybranych przez pomysłodawców imienin.

Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Pracowała w Polskim Radiu Białystok. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Początek plenerowych imienin poetki o 19.00 na skwerze Anny Markowej, łączącym ul. Kalinowskiego i św. Mikołaja w Białymstoku.


"La Gomera" w ramach Kino Konesera w Heliosach 

Filmy prezentowane w Kinie Konesera to najczęściej dzieła z niebanalną fabułą, inteligentnym humorem, tytuły dostrzegane i nagradzane na festiwalach filmowych.

"La Gomera" zaczyna się jak klasyczny czarny kryminał, by szybko skręcić w rejony kina autorskiego. Głównym bohaterem jest skorumpowany policjant, który przybywa na tytułową wyspę, chcąc załatwić jeden ze swoich ciemnych interesów. Aby utrzymać wszystko w tajemnicy, musi opanować lokalny język gwizdów zwany silbo. Jakby tego było mało, w życiu mężczyzny pojawia się zjawiskowa femme fatale o imieniu Gilda.

"La Gomerę" zobaczymy na ekranie trzech Kin Helios w Białymstoku o 18:00. 


Wystawa Mikołaja Maleszy w Galerii Sleńdzińskich

W Galerii Sleńdzińskich przy Legionowej oglądać możemy wystawę malarstwa Mikołaja Maleszy "Poza słowem".

Artysta w swojej twórczości czerpie z różnych źródeł i szuka odmienności. Ale inspiracją do malowania zawsze było i jest miejsce pochodzenia – wieś na skraju Puszczy Knyszyńskiej i nauka w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i studia na ASP w Warszawie. 

Te miejsca uformowały jego wrażliwość na sztukę współczesną i różnorakie jej nurty. Praca w teatrze (Mikołaj Malesza był twórcą plastyki pierwszych przedstawień Teatru Wierszalin) pozwoliła wzbogacać tematykę o nowe środki wyrazu. Wpływ krajobrazu, kontakt ze zwierzętami, specyficzna wschodnia duchowość, a także teatr miały szerokie oddziaływanie na powstawanie wielu jego prac.

Na wystawie oglądać możemy obrazy z nurtu "ikonicznego" oraz cyklu "Między słowami", a także kilkadziesiąt prac małego formatu, które prezentują bogactwo działań twórczych Mikołaja Maleszy.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Teatr w Stodole" - kultura przy granicy polsko-białoruskiej

25.07.2021, 10:43

W Policznej trwa cykl imprez, które autor Adam Walny nazwał - Teatr w Stodole. Były seminarium i warsztaty, a przed nami jeszcze spotkania teatralne.


Folkowe brzmienia na Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze [zdjęcia]

23.07.2021, 15:59

To jedna z najbardziej znanych imprez folkowych w naszym kraju. W piątek (23.07) rozpoczął się Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze.


Rozśpiewany i roztańczony Rynek Kościuszki - trwa 13. Podlaska Oktawa Kultur

24.07.2021, 10:07

Centrum Białegostoku rozbrzmiewa muzyką z najróżniejszych zakątków Polski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok