Radio Białystok | Wiadomości | Amerykanie wygrywają klasyfikację medalową igrzysk, Polacy na 17. miejscu

Amerykanie wygrywają klasyfikację medalową igrzysk, Polacy na 17. miejscu

8.08.2021, 10:15, akt. 11:09

Sportowcy Stanów Zjednoczonych po raz siódmy z rzędu wygrali klasyfikację medalową letnich igrzysk olimpijskich. W Tokio zdobyli 113 medali, w tym 39 złotych, 41 srebrnych i 33 brązowe. Polska z 14 - czterema złotymi oraz pięcioma srebrnymi i brązowymi znalazła się na 17. miejscu.

Drugą lokatę w zestawieniu zajęły Chiny z dorobkiem 38 złotych, 32 srebrnych i 18 brązowych (łącznie 88), a trzecie Japonia - 27-14-17. 58 medali gospodarzy igrzysk to ich najlepszych bilans w historii.

Pod względem łącznej liczby medali trzecie miejsce, za USA i Chinami, zajęli sportowcy rosyjscy, startujący w Tokio pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Ich bilans to 71 miejsc na podium, ale ze względu na 20 na najwyższym stopniu zajęli piątą pozycję w tabeli. Wyprzedzili ich jeszcze Brytyjczycy - 22-21-22.

Łącznie medale zdobyli reprezentanci 93 krajów, w tym aż 65 cieszyło się ze złota.

Dorobek polskich sportowców w Tokio to 14 medali - 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe.

Polskie medale na igrzyskach w Tokio:

Złoto zdobyli:

• sztafeta mieszana 4x400 m (Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Kajetan Duszyński)
  • Anita Włodarczyk (rzut młotem)
  • Wojciech Nowicki (rzut młotem)
  • Dawid Tomala (chód na 50 km)

Srebro zdobyli:

• wioślarska czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillman)
  • kajakarska dwójka kobiet na 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska)
  • żeglarska załoga kobiet w klasie 470 (Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill)
  • Maria Andrejczyk (rzut oszczepem)
  • sztafeta kobiet 4x400 m (Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic)

Brąz zdobyli:

• Tadeusz Michalik (zapasy w stylu klasycznym kat. 97 kg)
  • Malwina Kopron (rzut młotem)
  • Paweł Fajdek (rzut młotem)
  • Patryk Dobek (bieg na 800 m)
  • kajakarska czwórka kobiet na 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska)

źródło: PAP | red: bs

W niedzielę, ostatniego dnia igrzysk olimpijskich w Tokio, wystąpiło czworo reprezentantów Polski. Dwóch z nich zajęło odległe miejsca, a pozostała dwójka nie ukończyła rywalizacji. Na godzinę 13:00 zaplanowano ceremonię zakończenia igrzysk.

Aniołki Matusińskiego wicemistrzyniami olimpijskimi - srebro kobiecej sztafety 4x400 m!

7.08.2021, 14:20

Polska kobieca sztafeta 4x400 m w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic zdobyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio!

Brązowy medal kajakarskiej czwórki kobiecej na 500 m!

7.08.2021, 05:16

Polki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska zdobyły brązowy medal w K4 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Węgierki przed Białorusinkami.

Maria Andrejczyk wicemistrzynią olimpijską

6.08.2021, 12:50

Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki wywalczyła w Tokio srebrny medal olimpijski w rzucie oszczepem.

Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km

6.08.2021, 06:53

Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak pokonał dystans w 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk Evan Dunfee.