Radio Białystok | Wiadomości | 4,5 tys. zdjęć wpłynęło na międzynarodowy konkurs prezentujący prawosławie

4,5 tys. zdjęć wpłynęło na międzynarodowy konkurs prezentujący prawosławie

11.08.2021, 16:56, akt. 15.08.2021, 10:06

Ponad 4,5 tys. zdjęć autorów z blisko trzydziestu krajów wpłynęło na międzynarodowy konkurs fotograficzny prezentujący prawosławie, zorganizowany przez stowarzyszenia OrthNet, prowadzące serwis internetowy z taką fotografią. Wśród nagrodzonych są również Polacy; jedną z dodatkowych kategorii były zdjęcia związane z pandemią koronawirusa.

Orthfoto Awards, 10.08.2021, Białystok, fot. Ź. Kościn
Orthfoto Awards, 10.08.2021, Białystok, fot. Ź. Kościn


0:00
0:00
Podsumowanie pierwszego konkursu Orthfoto Awards - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To pierwsza edycja konkursu

To pierwsza edycja tego konkursu, który ma pokazywać szerszej publiczności różnorodność, piękno prawosławia i życie Cerkwi, jednocześnie mieć walor edukacyjny. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa i fotograficzny album.

Założyciel OrthNet i pomysłodawca konkursu Aleksander Wasyluk podkreśla, że zainteresowanie znacznie przerosło jego oczekiwania. "Zakładałem, że jak będziemy mieli 200-250 uczestników, to będzie dobrze, a mieliśmy 650. Poziom był też wysoki, to również jest znaczące" - powiedział.

Wpłynęło ponad 4,5 tys. zdjęć, autorów z 29 krajów, prezentujących prawosławie w 35 krajach. Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że dużo było zdjęć autorów rosyjskich, a mniej z innych części świata, takich jak np. Ameryka Południowa czy Australia. "Trudno nam jednak dotrzeć do tych krajów, gdzie jeszcze nie robiliśmy żadnych projektów" - zaznaczył Wasyluk.

Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w siedmiu kategoriach; uroczystość odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Białymstoku.

Grand Prix zdobył Rosjanin Władimir Orłow, który zgłosił serię zdjęć z portretami mnichów, w zestawieniu m.in. z przyrodą. Kilka nagród w różnych kategoriach zdobyli też Polacy, których prace zostały przez międzynarodowe jury zauważone. Większość ich wyróżnionych zdjęć dotyczy prawosławia w Polsce, są na nich m.in. mnisi z monasteru w Jabłecznej (Lubelskie), czy ujęcia z poświęcenia wody w czasie cerkiewnych uroczystości w Podlaskiem. Wasyluk zwrócił też uwagę, że ciekawe było spojrzenie na prawosławie fotografów nieprawosławnych.

Wśród kategorii znalazł się też Covid-19, czyli fotografia nawiązująca do czasu pandemii i pokazująca jej wpływ na życie religijne prawosławnych. Tu za najlepsze uznane zostało zdjęcie rosyjskiej autorki prezentujące rodzinę, które za pośrednictwem telewizora bierze udział w uroczystościach wielkanocnych.


Nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie konkursu

Nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie konkursu. Wasyluk wyraził nadzieję, że uda się ten projekt kontynuować w cyklach dwuletnich przy założeniu, że będą to robili partnerzy w kolejnych krajach.

Serwis internetowy www.orthphoto.net poświęcony jest prawosławiu w fotografii. Powstał w 2004 roku w Białymstoku; jest tam obecnie ponad 100 tys. zdjęć z 80 krajów świata. Na bazie zgromadzonych zdjęć powstała wystawa fotograficzna "Kolory Prawosławia. Polska", która dotąd odwiedziła kilkadziesiąt miejsc w różnych krajach. Wydawany jest też album pod tym samym tytułem; dotąd wydano ich w tej serii dziewięć.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podsumowanie Orthphoto Awards 11.08.2021

11.08.2021, 14:09

W audycji Pad znakam Pahoni będziemy na podsumowaniu wyników konkursu fotograficznego Orthphoto Awards.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok