Radio Białystok | Wiadomości | Cudzoziemcy na granicy dostają od białoruskich służb jedzenie, papierosy i opał

Cudzoziemcy na granicy dostają od białoruskich służb jedzenie, papierosy i opał

2.09.2021, 12:02, akt. 12:13

Grupa cudzoziemców, która koczuje po białoruskiej stronie granicy z Polską nieopodal Usnarza Górnego według Straży Granicznej regularnie otrzymuje od służb białoruskich jedzenie, napoje, ciepłe posiłki, papierosy, słodycze i opał do ogniska.

Usnarz Górny, fot. Wojciech Szubzda
Usnarz Górny, fot. Wojciech Szubzda

Jak przekazała jedna z wolontariuszek, będąca w "miasteczku namiotowym" aktywistów oddalonym o kilkaset metrów od granicy, w czwartek (2.09) rano widać było, że białoruskie służby pomogły cudzoziemcom koczującym na Białorusi rozpalić ognisko. "Widać było, że dali im drewno i rozpałkę" - powiedziała wolontariuszka.

Z kolei w środę wieczorem do koczujących cudzoziemców próbowały się przedostać dwie kobiety, które przedstawiały się jako lekarki, ale nie zostały przepuszczone przez funkcjonariuszy policji i straży granicznej.

Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała w czwartek, że oprócz dwóch nowych osób, które funkcjonariusze SG zauważyli w środę wśród koczujących nic "nowego się nie wydarzyło". "W środę odbywały się liczne wizyty, w tym mediów u osób koczujących przy granicy z Polską" - powiedziała.

Przekazała także, że służby białoruskie cudzoziemcom - koczującym po tamtej stronie granicy - regularnie dostarczają jedzenie, napoje, ciepłe posiłki, opał do ogniska, papierosy i słodycze. 

"Cały czas widzimy od 24 do 26 osób, ale nie zagwarantujemy, czy kogoś w nie ma w namiotach. Wiadomo na pewno, że od środy są dwie nowe osoby" - dodała.

Rzeczniczka SG poinformowała również, że w środę funkcjonariusze odnotowali 110 prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. "Zatrzymaliśmy 17 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku, obywatela Nigerii i obywatela Kamerunu" - wyliczyła.

"Dodatkowo zatrzymano dwie osoby, obywatela Gruzji i obywatela Azerbejdżanu za pomaganie w nielegalnym przekroczeniu granicy. Mieli zabrać imigrantów spod granicy i wywieźć ich dalej" - powiedziała, dodając, że strażnicy graniczni udaremnili w środę 93 próby przekroczenia granicy.

W całym sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych przez strażników granicznych. Prawie 1000 cudzoziemców zostało zatrzymanych.

Straż Graniczna podkreśla, że rok temu w sierpniu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W sierpniu było 3,5 tys. prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - informuje straż graniczna

1.09.2021, 11:35

W sierpniu odnotowano 3,5 tysiąca prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała straż graniczna. Rok temu w analogicznym okresie czasu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy.


Mniejsza liczba namiotów - aktywiści w Usnarzu Górnym przygotowują się na stan wyjątkowy

31.08.2021, 19:53

Jak mówią, nigdzie się nie wybierają, ale już częściowo zlikwidowali miasteczko namiotowe. Aktywiści z Usnarza Górnego, m.in. z Fundacji "Ocalenie", przygotowują się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Złożyli już większość namiotów, zlikwidowali też kuchnię polową.


Rada ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią [lista miejscowości]

31.08.2021, 12:10

Rada ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w pasie przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok