Radio Białystok | Wiadomości | Mniej ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy w Podlaskiem

Mniej ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy w Podlaskiem

autor: Ryszard Minko

27.05.2022, 14:31, akt. 14:38

Chcą pracować, ale bez znajomości języka mogą liczyć głównie na proste, niskopłatne zajęcia - po trzech miesiącach od wybuchu wojny topnieją oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy w Podlaskiem.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Mniej ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy w Podlaskiem - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z jednej strony rynek pracy już się nasycił, a z drugiej strony pracodawcy zwracają uwagę na barierę językową – mówi Jolatna Tulkis z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Obecnie (27 maja) w PUP w Białymstoku jest zaledwie 45 ofert pracy dedykowanych uchodźcom z Ukrainy. Kilka tygodni wcześniej było ich znacznie więcej. Coraz częściej pracodawcy i sami Ukraińcy zwracają uwagę na to, że znacznie łatwiej jest znaleźć pracę przynajmniej z podstawową znajomością polskiego. Bariera językowa zaczyna stanowić coraz większy problem, szczególnie w zawodach, w których niezbędny jest kontakt z innymi ludźmi.

Jolata Tulkis dodaje też, że do tej pory zatrudnienie w Podlaskiem znalazło prawie 1700 uchodźców z Ukrainy, ale chodzi głównie o proste prace bez wymaganych kwalifikacji.

Pytani przez nas Ukraińcy przyznają, że nawet niewielka znajomość polskiego sprawia, że zwiększają się ich szanse na zatrudnienie. Dlatego wielu z nich korzysta z różnych bezpłatnych kursów językowych. Jak powiedziała nam Olga, która w Ukrainie pracowała w kancelarii notarialnej – bez języka można dostać pracę przy sprzątaniu lub w kuchni, choć i tam potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość kilku zwrotów. Proste prace oznaczają niską pensję, dlatego ona robi co może, by podszkolić swoją umiejętność, by znaleźć lepszą ofertę.

O asymilację uchodźców w Białymstoku zapytaliśmy Ilię Tsalyka, ukraińskiego studenta, który jest też asystentem do spraw cudzoziemców w białostockiej Fundacji Dialog. Jak mówi, ci uchodźcy, którzy planują dłuższy pobyt w Polsce doszkalają znajomość j. polskiego i większość z nich już pracuje. Otrzymują proste prace, a ci, którzy chcieliby pracować zgodnie z wykształceniem, podejmują specjalistyczne kursy językowe – prawnicze, medyczne i tym podobne.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej niedawno informowało, że spośród ponad miliona uchodźców, którzy otrzymali numer PESEL, blisko jedna trzecia już podjęła pracę w Polsce.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 40 uchodźczyń z Ukrainy zatrudniono w białostockich szkołach i przedszkolach

20.04.2022, 12:28

Uchodźczynie z Ukrainy zatrudniono jako pomoc nauczyciela - poinformowano w środę (20.04) na konferencji prasowej. Asystenci mają pomagać ukraińskim dzieciom w kontaktach z nauczycielami.


Premier: dziękuję samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z Ukrainy

7.04.2022, 12:24

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uchodźcy z Ukrainy są szansą dla Polskiej gospodarki. O wsparciu dla obywateli Ukrainy szef rządu rozmawiał w Warszawie z samorządowcami.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok