Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki mają nowy herb

Suwałki mają nowy herb

autor: Jakub Mikołajczuk

28.09.2022, 20:52, akt. 21:15

Suwałki mają nowy herb. W przeciwieństwie do obecnego został zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Różni się kolorystyką i rozmieszczeniem poszczególnych elementów, ale wciąż znajdują się na nim postaci świętych Romualda i Rocha oraz pies.

Źródło: Archiwum
Źródło: Archiwum

Jak mówił podczas środowej (28.09) sesji rady miejskiej prezydent Czesław Renkiewicz, stary herb kwestionowany był przez specjalistów od wielu lat.


- Jest czas i pora, by uporządkować te sprawy. Utrzymywanie w Suwałkach dotychczasowego herbu jest w pewnym sensie łamaniem prawa. Bo ten herb, mimo prób, nigdy nie uzyskał akceptacji właściwych organów. Czy zgadzamy się na utrzymywanie tego stanu rzeczy, czy jednak chcemy przepisy respektować? - mówił prezydent.


Większość radnych opowiedziała się za zmianą herbu. Od głosu wstrzymali się członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego przedstawiciel - Bogdan Bezdziecki - tłumaczył, że to z powodu chaotycznych i  niezrozumiałych dla wielu mieszkańców prac nad nowym herbem.


- Mogliśmy mieszkańców przygotować na to, wytłumaczyć, dlaczego jest potrzebna zmiana. To, że my się wstrzymaliśmy, jest wyrazem dezaprobaty dla całej tej procedury i bałaganu, jaki przy tym powstał - wyjaśniał Bogdan Bezdziecki.


Na razie oba herby będą funkcjonowały w przestrzeni publicznej równolegle. Stary zniknie ostatecznie dopiero wtedy, gdy w sposób naturalny zużyje się na miejskich budynkach i pojazdach.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalscy radni z komisji statutowej zaakceptowali nowy herb miasta

22.09.2022, 07:07

Wczoraj (21.09) uznali też, że dotychczasowy wzór nadal będzie funkcjonował w przestrzeni publicznej.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok