Radio Białystok | Wiadomości | Premier: Będzie zerowy VAT na żywność - przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

Premier: Będzie zerowy VAT na żywność - przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

29.11.2022, 13:40, akt. 13:56

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek (29.11) premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter
Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że działania Rosji prowadzą do wysokiej inflacji. "Chcą rzucić Europę na kolana, chcą doprowadzić do tego, aby inflacja była jak najwyższa w jak największej liczbie krajów" - wskazał.

Przypomniał jednocześnie, że rząd pod koniec minionego roku i na początku bieżącego, aby złagodzić inflację, dokonał redukcji stawek VAT i akcyzy na wiele grup produktów.

Powołując się na wyliczenia ekonomistów, dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc. "Czyli jeśli ona (inflacja) jest między 17 a 18 proc., wynosiłaby 21-22 proc., zdaniem bardzo wielu ekonomistów" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że rząd wprowadził pakiet tarcz antyinflacyjnych, które miały złagodzić inflację i te tarcze zadziałały.

"Inflacji nie da się zbić z dnia na dzień" - zaznaczył premier. "My widzimy już światełko w tunelu; widzimy, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadającym" - dodał.

Mateusz Morawiecki podkreślał też, że parasolem chroniącym budżetu Polaków był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. 

I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy

- oświadczył.

Jak dodał, to działanie to ogromny wysiłek budżetowy. 

"Ok. 8 mld, a licząc dynamicznie może nawet powyżej 8 mld zł; ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, aby złagodzić ceny produktów dla Polaków" - mówił Mateusz Morawiecki.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niższe ceny paliw w całym kraju - efekt obniżenia VAT-u

1.02.2022, 08:28

Po obniżeniu VAT na paliwa średnia cena litra benzyny na stacjach wynosi 5,19 zł, a oleju napędowego 5,24 zł - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji.


Premier: obniżamy VAT na paliwo i do zera VAT na żywność

11.01.2022, 15:41

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej (11.01) konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok