Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Pracownicy zagranicznych uniwersytetów poznają metody uczenia osób z niepełnosprawnością

Białystok: Pracownicy zagranicznych uniwersytetów poznają metody uczenia osób z niepełnosprawnością

autor: Edyta Wołosik

23.03.2023, 16:03, akt. 18:29

To okazja do wymiany doświadczeń i podpatrywania rozwiązań, które można zastosować w swoim kraju. W Białymstoku - pracownicy uniwersytetów z Mongolii i Belgii - poznają polskie doświadczenia, związane z kształceniem osób z niepełnosprawnością.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Białystok: Pracownicy zagranicznych uniwersytetów poznają metody uczenia osób z niepełnosprawnością - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czwartek (23.03) pracownicy uniwersytetów z Mongolii i Belgii odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica).

W tej placówce uczy się ponad 150 osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i 120 z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej. To oznacza, że uczniów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami jest ok. 20 procent. 

Jak podkreślają: "każdy powinien mieć równe prawa i możliwości kształcenia, dzięki temu czujemy, że należymy do społeczeństwa, że nie jesteśmy wykluczeni".

Dyrektor placówki Mariusz Pęza dodaje, że w szkole są ułatwienia architektoniczne dla uczniów z niepełnosprawnościami m.in. winda i podjazdy, a uczniowie ze specjalnymi potrzebami mogą kształcić się w 16 zawodach.

Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami dr Anna Drabarz z Wydziału Prawa UwB podkreśla, jak ważne jest pokazywanie takich przykładów.


- Bo np. w Mongolii, która jest jednym z naszych partnerów w realizacji projektu skierowanego do osób ze specjalnymi potrzebami, uczniowie zdrowi i z niepełnosprawnościami uczą się osobno i takie spotkania są po to, by wprowadzać dobre praktyki - zaznaczyła.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok