Radio Białystok | Wiadomości | Hydrolodzy alarmują - spada poziom wody w Narwi

Hydrolodzy alarmują - spada poziom wody w Narwi

autor: Paweł Wądołowski

6.06.2023, 16:53, akt. 17:52

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni poziom wody w Narwi koło Łomży spadł o 7 cm. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może mieć wpływ na przyrodę na terenach całej doliny.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Na odcinku przełomowym Narwi widać suszę - mówi dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński. 


Każdego dnia notujemy spadek poziomu wody nawet o kilkanaście centymetrów. Narew jest uzależniona hydrologicznie w górnym odcinku od Biebrzy i mniejszych dopływów. I najbardziej te spadki widać właśnie w dopływach. Na rzece Gać ten spadek jest katastrofalny - informuje Mariusz Sachmaciński.


Także na łąkach, które rok temu w czerwcu były jeszcze podmokłe teraz jest sucho. A to oznacza, że sytuacja w wakacje może być bardzo niebezpieczna - dodaje dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi


W okresie letnim, czyli na przełomie lipca i sierpnia, przy takim niskim stanie wody i przy niskich opadach dojdzie dla takiej sytuacji, którą widzieliśmy w ubiegłych latach, że będzie widać dno. I to jest bardzo prawdopodobne. Bo suma opadów jest bardzo niska, wody z dopływów są na poziomie późnego lata. Niski poziom wody widać w rowach melioracyjnych i na łąkach, gdzie rolnicy już od kilku tygodni wjeżdżają ciężkim sprzętem, co o tej porze rok temu było niemożliwe - mówi Mariusz Sachmaciński.


W Nowogrodzie poziom wody Narwi zbliża się do pół metra. Na większości odcinków rejonie Łomży woda jest - jak określają hydrolodzy - w strefie stanów niskich. 

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozebrane drewniane kładki na Narwi - zmienił się rowerowy szlak Green Velo

25.05.2023, 19:27

Rowerzyści nie mogą już korzystać z grobli w okolicach Narwiańskiego Parku Narodowego. Chodzi o przeprawę przez Narew z Paniek do Rzędzian w gminie Choroszcz - w ciągu trasy rowerowej Green Velo.


Półmaraton Kurpiowski Pśejåk i Bieg Szlakiem Schronów Bojowych SGO "Narew"

3.06.2023, 11:35

III Półmaraton Kurpiowski Pśejåk, Bieg Szlakiem Schronów Bojowych "SGO" Narew oraz biegi towarzyszące na 7 km, dla dzieci oraz marsz NW na 5 km - to wszystko już w sobotę, 3 czerwca.


To tereny najcenniejsze przyrodniczo - obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych

24.05.2023, 15:25

To ostoje przyrody i dzikich zwierząt, przyciągają naukowców i turystów, ale chętnie odwiedzają je także mieszkańcy naszego województwa. W Podlaskiem mamy cztery parki narodowe, a w środę (24.05) obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok