Radio Białystok | Wiadomości | Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku obchodzi jubileusz 30-lecia powstania

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku obchodzi jubileusz 30-lecia powstania

autor: Grzegorz Pilat

19.09.2023, 18:37, akt. 18:42

Zajmuje się m.in. poprawą stanu środowiska, ochroną ekosystemów i zachowaniem bioróżnorodności w województwie podlaskim. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku obchodzi jubileusz 30-lecia powstania.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku obchodzi jubileusz 30-lecia powstania - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z tej okazji pracownicy instytucji i zaproszeni goście, w tym podlascy parlamentarzyści i wojewoda podlaski, świętowali rocznicę działalności w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Podlascy samorządowcy i przedstawiciele różnych instytucji podkreślają, że dzięki współpracy z funduszem mogą działać na rzecz ochrony środowiska.

Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka mówi, że mieszkańcy na co dzień korzystają z programów funduszu.


To m.in. usuwanie azbestu z dachów, ale też utylizacja folii rolniczych czy wapnowanie gleby lub alternatywne źródła zasilania. Myślę, że mieszkańcy wiedzą doskonale, skąd pochodzą pieniądze na to, bo widzą tabliczki z takimi informacjami w swoim otoczeniu - wyjaśnia Grzegorz Palka.


Prezes Zarządu WFOŚiGW w Białymstoku Maciej Borzuchowski zauważa, że dzięki programom funduszu mieszkańcy woj. podlaskiego zyskują większą świadomość o ekologii.


Fundusz od 30 lat realizuje szereg programów i projektów związanych z ochroną środowiska, na które przeznaczyliśmy łącznie ponad miliard złotych. Krąg naszych beneficjentów jest bardzo szeroki - znajdziemy tu rolników, właścicieli budynków jednorodzinnych, strażaków ochotników, dzieci i młodzież i wiele instytucji, takich jak: szkoły, samorządy czy parki narodowe - wylicza Maciej Borzuchowski.


Rolę wojewódzkich funduszy ochrony środowiska docenia też poseł Jarosław Zieliński.


To bardzo dobrze, że taki fundusze działają i działają sprawnie. Dzięki temu społeczeństwo może korzystać z dziesiątek programów poprawiających ekologię i bezpieczeństwo. To też m.in. programy "Mały i Duży Strażak", a więc dofinansowania na zakup sprzętu dla strażaków ochotników. Dzięki temu mieszkańcy czują się bezpieczniej - wyjaśnia poseł Jarosław Zieliński.


Członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Paweł Wnukowski zwraca też uwagę na inne, ważne programy funduszu.


To oczywiście program  "Czyste powietrze", "Moja woda" czy "Agroenergia". Możliwości zmieniania swojego otoczenia na bardziej ekologiczne dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku są ogromne - zauważa Paweł Wnukowski.


W trakcie uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wręczył pracownikom fundusz Medale za Długoletnią Służbę i Honorowe Odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu".


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na usuwanie azbestu

22.08.2023, 17:00

Są dodatkowe pieniądze na usuwanie wyrobów zawierających azbest w Podlaskiem. Rząd przeznaczył na ten cel 11 mln zł.


Nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków w Michałowie wykryli kontrolerzy z Inspektoratu Ochrony Środowiska

10.09.2022, 09:09

W oczyszczalni ścieków w Michałowie doszło do zaniedbania stanu technicznego urządzeń oczyszczających - tak stwierdzili inspektorzy ochrony środowiska, którzy zakończyli właśnie kontrolę w zakładzie.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok