Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 140 krótkich metraży z całego świata zakwalifikowano do festiwalu filmowego "Żubroffka"

Ponad 140 krótkich metraży z całego świata zakwalifikowano do festiwalu filmowego "Żubroffka"

28.10.2023, 14:11, akt. 14:17

141 krótkometrażowych dokumentów, animacji, fabuł, wideoklipów i filmów eksperymentalnych zakwalifikowało się do części konkursowej 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka". Impreza odbędzie się w grudniu w Białymstoku.

Źródło: zubroffka.pl
Źródło: zubroffka.pl

Ideą festiwalu jest - jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury - "budowanie kulturalnego pomostu między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata".

Festiwal w tym roku potrwa od 6 do 10 grudnia; a jego główną częścią jest konkurs.

"Festiwalowi selekcjonerzy obejrzeli i przeanalizowali niemal 1300 zgłoszonych tytułów z całego świata(…), by wyłonić spośród nich 140 filmów, które powalczą o nagrody" - poinformowali organizatorzy festiwalu.

Filmy będą oceniane w kilku kategoriach. Dwie z nich dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", trzy - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych), "Videoklipy", "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart) oraz "Mindnight Shorts" (filmy z pogranicza horroru, czarnej komedii i absurdalnego eksperymentu) są otwarte dla wszystkich.

Oprócz części konkursowej, festiwal to także koncerty, wystawy, spotkania z twórcami i warsztaty.

"DNA naszego festiwalu przez minione lata nie zmieniło się – robimy wszystko, aby być imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność i różnorodność, miejscem spotkań twórców szczerych, z poczuciem humoru oraz troszczących się o naturę i naszą planetę" - wyjaśniają organizatorzy.

Nawiązując do tegorocznej czołówki i projektu graficznego festiwalu stworzonego przez Natę Metlukh, który przedstawia najpierw stwora w kroplach deszczu, który następnie się z nich otrząsa i wyłania się żubr, organizatorzy oceniają, że potrzebna jest "oddolna, cicha rewolucja – stańmy się setką, tysiącem, milionem kropel, które w końcu wydrążą skałę w słusznej sprawie". "Być może to jedyna droga, by tu i teraz mieć realny wpływ na nasze życie i świat. I taki jest nasz plan na dziś!" - dodają.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Libański krótki metraż "Warsha" z Grand Prix Festiwalu "Żubroffka"

12.12.2022, 07:26

Libański krótki metraż "Warsha", który wyreżyserowała Dania Bdeir, otrzymał Grand Prix 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" w Białymstoku. O nagrody walczyły 122 filmy.


W Białymstoku trwa kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka

8.12.2022, 13:22

Setki filmów, dyskusje i kinowe warsztaty czy koncerty. W Białymstoku trwa 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.


ŻUBROFFKA !pod powierzchnią!

30.11.2022, 11:46

Z Maciejem Rantem i Krzysztofem Sienkiewiczem o 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok