Radio Białystok | Wiadomości | 11 twórców i zespołów zostało nagrodzonych przez marszałka województwa podlaskiego

11 twórców i zespołów zostało nagrodzonych przez marszałka województwa podlaskiego

5.12.2023, 16:47, akt. 16:57

Performer, poeci, tancerki i twórcy upowszechniający tradycje ludowe znaleźli się w gronie laureatów dorocznych nagród artystycznych Marszałka Województwa Podlaskiego. Każdy z nich otrzymał okolicznościową statuetkę i 10 tysięcy złotych.

źródło: podlaskie.eu
źródło: podlaskie.eu


0:00
0:00
11 twórców i zespołów zostało nagrodzonych przez marszałka województwa podlaskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym roku kapituła konkursowa wyróżniła 11 twórców, związanych z różnymi dziedzinami kultury: od twórców upowszechniających tradycje ludowe po przez tancerzy po aktorów i performerów

Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

W tym roku przyznano jedenaście nagród, każda w wysokości 10 tys. zł.


Jesteście dumą i chlubą tego regionu - mówił do laureatów przed wręczeniem nagród marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Przypomniał, że z roku na rok samorząd przeznacza coraz większe środki na kulturę, w tym w budżecie było ich 140 mln zł, a w projekcie budżetu na przyszły rok zapisanych zostało 240 mln zł. - Czymże byłaby ta kultura, czym byłyby te pieniądze bez właśnie takich osób jak wy, czyli bez osób, które wiedzą jak te pieniądze wykorzystać, jak spożytkować i dlatego bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy działają na rzecz naszej podlaskiej kultury, rozwoju naszej tradycji, na pielęgnowaniu naszej tradycji, za to wszystko, co robicie dla szeroko pojętej sfery kultury - podkreślił Kosicki.

Wśród tegorocznych laureatów jest białoruski pisarz Uladzimir Arlou, którego wyróżniono "za całokształt dokonań w dziedzinie prozy i poezji". Jak napisano w uzasadnieniu, "to jeden z najbardziej znanych i popularnych współczesnych pisarzy białoruskich; historyk, autor kilkudziesięciu książek prozy beletrystycznej i dokumentalnej, poezji i esejów".

Arlou odbierając nagrodę powiedział, że to jego trzecia nagroda otrzymana w Polsce. "Ta jest mi szczególnie bliska, bo została przyznana na Podlasiu. Jestem bardzo wdzięczny za schronieniu udzielone mi tu, na Podlasiu, w tak trudnym czasie dla Białorusi i białoruskich twórców" - podkreślił.

Za całokształt dokonań artystycznych nagrodzono również Alinę Nigierewicz, która od 20 lat kieruje męskim chórem "Kuranty" oraz poetę, prozaika i felietonistę Erazma Stefanowskiego.

Nagrodę otrzymała Kapela Kurpiowska, która od ponad 40 lat - pieśnią i tańcem - upowszechniania kulturę kurpiowską.

Aktora Oskara Lasotę nagrodzono za osiągnięcia w twórczości artystycznej. Wyróżniono też Damiana Balcera, śpiewaka i animatora folkloru muzycznego północnej Suwalszczyzny.

Tomasza Paducha nagrodzono za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. Jak uzasadniono, od ponad 30 lat Paduch "kształtuje i wspiera rozwijanie talentów artystycznych dzieci, młodzieży i dorosłych głównie w zakresie śpiewu, gry na instrumentach i tańca ludowego".

Nagrodę otrzymał Zespół Mażoretek "Shock", który od ponad 10 lat działa przy Hajnowskim Domu Kultury, a tworzą go dzieci i młodzież. Zespół zdobył szereg nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury nagrodzono Piotra Ostrowskiego, który jest opiekunem artystycznym chóru "Harmonica" działającym przy Centrum Kulturalno-Opiekuńczym w Sokołach, a także Halinę Poźniakowską, założycielkę i kierownika artystycznego Zespołu Tańca Ludowego "Bystry" popularyzującego folklor augustowsko-suwalski.

Wyróżniono też Chór Młodzieżowy parafii katedralnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, który - jak napisano w uzasadnieniu - od ponad 40 lat popularyzuje muzykę cerkiewną, edukuje muzycznie młodzież i kształci kolejne pokolenia chórzystów.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło oraz Leon Tarasewicz, twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy, aktor Teatru Wierszalin Rafał Gąsowski a także instytucje - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach i Zespół Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna".

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki

20.04.2023, 08:23

Produkty, wydarzenia, inwestycje, odkrycia czy projekty na rzecz społeczeństwa i osób z niepełnosprawnościami z 2022 roku nagrodzono w czwartek (20.04) wieczorem w Białymstoku na gali konkursu Podlaska Marka. Konkurs nagradza i promuje najciekawsze przedsięwzięcia z różnych dziedzin w regionie.


Przyznano doroczne nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego [zdjęcia]

14.12.2022, 11:58

Artyści, animatorzy kultury, zespoły ludowe a także osoby i fundacje działające na rzecz ochrony dziedzictwa - otrzymały nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego. Gala odbyła się w środę (14.12) w Podlaskim Instytucie Kultury.


Marszałek województwa podlaskiego nagrodził sportowców, trenerów i działaczy [zdjęcia]

17.05.2022, 14:36

To wyróżnienia za wybitne wyniki sportowe w zeszłym roku. 120 tys. zł trafiło do sportowców, trenerów i działaczy z regionu. Pamiątkowe czeki w Białymstoku wręczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok