Radio Białystok | Wiadomości | Mimo trudnej sytuacji wojennej, Radio Lwów nadal nadaje
Mijają dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Straty są ogromne, tysiące Ukraińców oddało życie, wiele miast praktycznie przestało istnieć.
- Mimo bardzo trudnej, wojennej sytuacji mieszkańcy między innymi Lwowa starają się żyć normalnie, a my jako dziennikarze próbujemy im w tym pomóc. Nie przerywamy naszych audycji nawet podczas alarmów przeciwlotniczych - mówi Teresa Pakosz z Radia Lwów.
Wiele instytucji związanych z kulturą działa, wśród nich Opera Lwowska, muzea są otwarte, chociaż większość eksponatów jest schowanych lub wywiezionych za granicę - tłumaczy Teresa Pakosz.
Szacuje się, że od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji około 10 mln ludzi musiało uciekać za granicę albo do innych regionów Ukrainy.
Z kolei Ukraińcy podkreślają, że wojna w ich kraju toczy się od 2014 roku, kiedy Rosja zajęła Krym i Donbas.
W sobotę (24.02) obchodzimy drugą rocznicę pełnowymiarowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wojna wygnała z domów około dziesięciu milionów Ukraińców. Wielu z nich znalazło ratunek w Polsce. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju przebywa około milion ukraińskich wojennych uchodźców.
To gest solidarności i pomoc osobom z niepełnosprawnościami na Ukrainie. Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego przekazali w czwartek (22.02) 18-miejscowy autobus na rzecz Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Winnicy.
Ponad połowa Polaków bierze pod uwagę wojnę NATO z Rosją; 32 proc. respondentów nie obawia się takiego scenariusza - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla wtorkowego (20.02) "Super Expressu".