Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Pół roku więzienia dla mężczyzny, który zakłócił mszę w jednym z kościołów

Białystok: Pół roku więzienia dla mężczyzny, który zakłócił mszę w jednym z kościołów

22.04.2024, 17:02, akt. 17:07

Na pół roku więzienia skazał w poniedziałek (22.04) Sąd Okręgowy w Białymstoku mężczyznę, któremu prokuratura zarzuciła, że w jednej z miejskich parafii katolickich zakłócił nabożeństwo i obraził uczucia religijne kilku osób. Wszedł do kościoła, zachowywał się agresywnie, głośno krzyczał, że zbiera pieniądze.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Wyrok pół roku więzienia dla mężczyzny, który zakłócił mszę w jednym z kościołów - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sąd okręgowy utrzymał wyrok pierwszej instancji, oddalając apelację prokuratury, która chciała surowszej kary półtora roku więzienia i podania tego orzeczenia do publicznej wiadomości.

Jak wynika z aktu oskarżenia, do incydentu doszło 22 czerwca ub. roku w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku. Chodziło o poranną mszę św. w zwykły dzień tygodnia. Mężczyzna wszedł w jej trakcie do kościoła, zachowywał się głośno i agresywnie, krzyczał, że zbiera pieniądze i zrobi kwestę. Wierni próbowali interweniować i wyprosić go na zewnątrz, ale bez skutku. Ostatecznie po kilku minutach wyszedł sam. Zawiadomiona policja zatrzymała go przed kościołem.

Prokuratura zarzuciła mu, że złośliwie przeszkadzał i zakłócił to nabożeństwo oraz że obraził uczucia religijne przynajmniej kilku osób, które były wtedy w kościele. Jesienią ub. roku sąd pierwszej instancji nieprawomocnie skazał go na pół roku więzienia bez zawieszenia; wziął pod uwagę przede wszystkim wcześniejszą karalność tego mężczyzny, choć za zupełnie inne przestępstwa.

Utrzymując w poniedziałek ten wyrok, Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że kara nie jest rażąco łagodna, jak oceniała prokuratura.


Sąd pierwszej instancji wziął pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy. Bez wątpienia orzeczona kara jest adekwatna do stopnia winy, społecznej szkodliwości czynu, a także powinna wykształcić w oskarżonym poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie - uzasadniała sędzia Beata Wołosik.


Zwracała uwagę, że incydent miał miejsce wcześnie rano, gdy w nabożeństwie brało udział stosunkowo niewiele osób.


Sposób popełnienia przestępstwa nie był szczególnie drastyczny, samo zdarzenie było krótkotrwałe, według świadków trwało ok. trzech minut, miało stosunkowo mało inwazyjny przebieg (...), oskarżony nie godził w zdrowie, czy życie uczestników nabożeństwa, nie wyrządził szkody w mieniu parafii, finalnie sam opuścił świątynię - mówiła sędzia.


Przypomniała, że mężczyzna tłumaczył się "głupotą", zapewniał, że nie chciał nikogo obrazić, przeprosił osoby, które poczuły, że ich uczucia religijne zostały obrażone. "Nie ma powodów, by wyjaśnienia oskarżonego i krytyczną refleksję dotyczącą jego zachowania, uznać za nieszczerze" - dodała sędzia.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed kościołem w Burzynie wycięto trzy ponadstuletnie lipy

18.04.2024, 14:26

Trzy wiekowe lipy wycięto w sąsiedztwie parkingu w centrum Burzyna (gm. Jedwabne). O tym, że na terenach należących do parafii wycinane są drzewa poinformowali nas mieszkańcy tej nadbiebrzańskiej wsi.


W archidiecezji białostockiej księża odprawiają nabożeństwa także w obcych językach

12.04.2024, 13:29

To odpowiedź na zmieniające się potrzeby wiernych. W archidiecezji białostockiej księża odprawiają msze dla konkretnych grup, tak by przyciągnąć ludzi do Kościoła.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok