Radio Białystok | Wiadomości | Weekendowe propozycje: jarmarki, koncerty, pokazy, zawody i... trochę astronomii

Weekendowe propozycje: jarmarki, koncerty, pokazy, zawody i... trochę astronomii

autor: Barbara Sokolińska

15.06.2024, 07:26, akt. 13:49

Weekend w Podlaskiem upłynie pod znakiem regionalnych jarmarków, warsztatów, pokazów, ale będzie można też pobawić się na koncertach i potańcówkach. Będzie też coś dla miłośników astronomii. Oto zestaw weekendowych propozycji od Polskiego Radia Białystok.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
IV Niezwykłe Spotkania Fotograficzne „Zbliżenia" - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jarmark Ogrodniczy „Kresowy Ogród” w Białymstoku

To dwudniowe spotkanie miłośników roślin, rzemiosła i rękodzieła. W ten weekend (15-16.06) na placu przed Teatrem Dramatycznym odbędzie się jarmark ogrodniczy „Kresowy Ogród”.

Będzie można nie tylko kupić rośliny rabatowe, doniczkowe, krzewy, drzewa ozdobne i owocowe lub byliny czy cebule kwiatowe – wystawcy będą się także dzielić swoim doświadczeniem i radami w zakresie pielęgnacji roślin. Z kolei profesjonaliści, którzy na co dzień tworzą tereny zielone zaprezentują najnowsze trendy i możliwości aranżacji ogrodowych i balkonowych.

Na jarmarku będzie można także skosztować lokalnych smakołyków, m.in. swojskich wędlin, pieczywa, miodów, piwa, nalewek czy lemoniad. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak plac zabaw, balony, zabawki i gofry.

Jarmark można odwiedzić w sobotę i niedzielę od 9:00 do 17:00.


Jarmark na Górze Zamkowej w Gródku

W sobotę (15.06) na Górze Zamkowej w Gródku odbędzie się jarmark, nawiązujący do dziedzictwa Aleksandra i Grzegorza Chodkiewiczów – szlachciców i inicjatorów powstania Gródka, jednej z najstarszych osad na Podlasiu.

Podczas jarmarku będzie można poczuć atmosferę dawnych czasów. Od 15:00 rekonstruktorzy z Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica” będą prowadzić warsztaty rodzinne m.in. z kowalstwa, ciesielstwa, łucznictwa, garncarstwa czy ziołolecznictwa. O 18:00 Wiera Tarasewicz opowie o rodzie Chodkiewiczów, a 15 minut później rozstrzygnięty zostanie konkurs na strój Chodkiewiczowski – jego uczestnicy zaprezentują się w pokazie mody. Na 18:30 zaplanowano inscenizację walki wojów przygotowaną przez stowarzyszenie „Trzaskawica”, a jarmark zakończą koncerty: Kapeli Braci Rejwów (19:00) i Czeremszyny (20:00).

W trakcie imprezy będzie można spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich czy kupić rękodzieło od lokalnych twórców ludowych.

 

Dni Łap

Będzie dużo muzyki, tańca i zabawy. Z okazji dni Łap w niedzielę (16.06) na stadionie OKF zorganizowano festyn „Łap lato”.  W jego ramach zaplanowano m.in. grę terenową z nagrodami, wioskę dziecięcą i inne atrakcje dla dzieci. Na scenie wystąpią m.in. uczestnicy pracowni muzycznych, teatralnych i tanecznych Domu Kultury w Łapach, zespoły: Łapskie Nutki, Kolej na Łapianki, Mega Band, a także Maestro Chives i gwiazda wieczoru – Myslovitz.

Festyn „Łap lato” na stadionie OKF w Łapach rozpocznie się o 16:00.

 

Jarmark Sztuki Ludowej Podlasia w Podlaskim Muzeum Sztuki Ludowej

Po blisko ośmioletniej przerwie powraca etnograficzny Jarmark Sztuki Ludowej Podlasia. Dawniej organizowany przed białostockim ratuszem, w niedzielę (16.06) odbędzie się na terenie przysiółka szlacheckiego w Podlaskim Muzeum Sztuki Ludowej.

W jarmarku wezmą udział twórcy kontynuujący tradycje rękodzielnicze naszego regionu, m.in. rzeźbiarze, garncarze, plecionkarze, tkaczki czy kowale. Będzie można kupić ich wyroby, ale także spróbować kulinarnych przysmaków Podlasia, takich jak sery, miody czy wędliny czy posłuchać muzyki ludowej. Na scenie wystąpią zespoły Kanka Franka i Kapela Kurpiowska.

Jarmark Sztuki Ludowej Podlasia potrwa od 10:00 do 16:00.

  

70-lecie Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Podlaski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii świętuje swoje 70-lecie. Z tej okazji w sobotę (15.06) zorganizowano uroczyste obchody w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.

W planach są m.in. wykłady dr. Krzysztofa Czarta o wielkich teleskopach ESO w Chile i dr. hab. Marka Nikołajuka o naziemnych teleskopach promieniowania gamma, zwiedzanie obserwatorium astronomicznego VII LO oraz planetarium i obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Podlaskiemu Oddziałowi PTMA zostanie także nadane imię dr. Tadeusza Rakowieckiego.

Uroczystości 70-lecia Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii rozpoczną się w VII LO w Białymstoku o 10:00.


Piknik z ułanami w Suwałkach

Ułani ponownie zawitają do Suwałk. W sobotę (15.06) rozpoczyna się w mieście dwudniowy Piknik Kawaleryjski. W sobotę od godz. 12 nad Zalewem Arkadia jeźdźcy brać będą udział w zawodach i pokazach sprawności kawaleryjskiej. Potem przemaszerują pod kościół p.w. św. Piotra i Pawła, gdzie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona oddziałom wojskowym Garnizonu Suwałki. W niedzielę kawalerzyści przeniosą się na plac między ulicami Świerkową i Nowomiejską. W południe rozpoczną się tam konkursy władania szablą i lancą oraz w skokach przez przeszkody. W programie również pokaz musztry konnej oraz sprawności i sprzętu Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego.


Rockowania w Suwałkach

Cztery zespoły powalczą w sobotę (15.06) w Suwałkach o nominację do półfinałowych przesłuchań Rockowań. To największy przegląd amatorskich zespołów rockowych w regionie organizowany przez Podlaski Instytut Kultury.

Na scenie w suwalskim Black Pub Komin zmierzą się GPakt, Militia , Radioaktywni i Rusty Dusty. Publiczność będzie miała okazję zupełnie za darmo posłuchać mocniejszych dźwięków w wykonaniu lokalnych muzyków.

Półfinały tegorocznej edycji zaplanowano w Bielsku Podlaskim (14.09) i w Mońkach (21.09). Wielki finał odbędzie się w październiku w białostockim klubie Gwint. Laureat nagrody głównej wygra 5 tys. zł, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają odpowiednio 3 tys. i 2 tys. zł.

Swoją nagrodę specjalną przyzna także Polskie Radio Białystok. Będzie to udział w finale Niebieskiego Mikrofonu - Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok i zaproszenie na koncert live do Studia Rembrandt.


IV Niezwykłe Spotkania Fotograficzne „Zbliżenia”

To już fotograficzna tradycja. W sobotę (15.06) w Krainie Puszczyka „Puszczykówka” w Pokośnie odbędą się IV Niezwykłe Spotkania Fotograficzne „Zbliżenia”. Miłośnicy zdjęć i natury z całej Polski spotkają się, by wymienić doświadczenia, zaprezentować swoje prace i porozmawiać o podlaskiej przyrodzie zatrzymanej w kadrze. W programie m.in. koncert, prelekcje, wystawy a także stoiska z rękodziełem i swojskimi specjałami.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia, Obrazki z Podlasia Łukasz Horoszko, Kraina Puszczyka - Puszczykówka, Przystanek Podlasie Zdzisław Folga oraz Wędrówki Wiatrem Podszyte Małgośki Pawelczyk.

Początek imprezy o 12.00. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Inne wydarzenia

Miłośnicy jeździectwa powinni się w ten weekend wybrać do Studzianek. Na sobotę i niedzielę (15-16.06) w tamtejszej stajni Portofino przy ul. Trawiastej 1 zaplanowano zawody w skokach przez przeszkody.

Grottgera 8 w Białymstoku to w tę sobotę (15.06) dobry adres dla osób, które chciałyby kupić ciekawe rzeczy w atrakcyjnych cenach. Klub Grottgera organizuje tam Sąsiedzką Garażówkę – wyprzedaż rzeczy używanych od 10:00 do 17:00.

Jeśli ktoś ma ochotę potańczyć, to dobrym wyborem będzie Disco pod chmurką w Wysokiem Mazowieckiem. Zabawa na świeżym powietrzu w rytmie największych hitów rozpocznie się w sobotę (15.06) o 19:00 na placu przed tamtejszym Miejskim Ośrodkiem Kultury.| red: tk, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jarmark Ogrodniczy "Kresowy Ogród" w Białymstoku

15.06.2024, 13:48

W dniach 15-16 czerwca 2024, w godz. 9:00-17:00 przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku po raz 17. odbędzie się Jarmark Ogrodniczy "Kresowy Ogród".


Jarmark Sztuki Ludowej Podlasia

16.06.2024, 16:22

Wraca dawne zawołanie targowe "Kup Pan grabie!", wracają jarmarki etnograficzne. Dawniej organizowane przed białostockim Ratuszem, w tym roku - w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.


17. Jarmark Ogrodniczy "Kresowy Ogród"

27.04.2024, 14:15

W dniach 27-28 kwietnia 2024 r. w godz. 9:00-17:00 przed Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku po raz 17. odbędzie się Jarmark Ogrodniczy "Kresowy Ogród".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok