Radio Białystok | Wiadomości | Słuchowiska Polskiego Radia Białystok nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

Słuchowiska Polskiego Radia Białystok nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

autor: Agnieszka Czarkowska

25.06.2024, 07:27, akt. 07:28

Sukces na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Oba biorące w nim udział słuchowiska Polskiego Radia Białystok zostały nagrodzone.

Dorota Sokołowska i Rafał Gąsowski, fot. Agnieszka Czarkowska
Dorota Sokołowska i Rafał Gąsowski, fot. Agnieszka Czarkowska

W konkursie słuchowisk dla dorosłych nagrodę za muzykę oryginalną do "Głosów ciemności" otrzymał Michał Zdunik. To słuchowisko jest wspólną realizacją Radia Białystok i Fundacji Malczoff zrzeszającej twórców Teatru Wierszalin. Autorem scenariusza, muzyki i reżyserem "Głosów ciemności" jest właśnie Michał Zdunik, akustycznie słuchowisko zrealizował Grzegorz Falkowski. To historia o duchowym świecie wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego."Głosy ciemności" - słuchowisko Michała ZdunikaNatomiast nagrodę za rolę kobiecą w spektaklu dziecięcym otrzymała 6-letnia Klaudia Komosińska - jako mała Alusia wystąpiła w "Baśni o dziewczynce, która zgubiła niebo". Autorką i reżyserką słuchowiska jest Dorota Sokołowska, a dźwiękowo zrealizował je Kamil Kalicki."Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" - słuchowisko Doroty Sokołowskiej [zdjęcia]Nagrodę w imieniu Michała Zdunika odebrał aktor Rafał Gąsowski z Teatru Wierszalin, a w imieniu Klaudii Komosińskiej - Dorota Sokołowska - reżyserka słuchowiska, dziennikarka Radia Białystok.


Grand Prix

Grand Prix zdobyło słuchowisko Marty Rebzdy "Siostra Hioba" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Siostra Hioba”: za tekst - Martę Rebzdę, za reżyserię - Waldemara Modestowicza, za realizację akustyczną - Macieja Kuberę i za muzykę - Piotra Mossa i za tytułową rolę aktorską Annę Dereszowską. 

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał utwór "Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień.

Wśród spektakli telewizyjnych ex-aequo zwyciężyły "Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdaleny Umer i "1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyna Szyngiery i Mirosława Wlekłego. 

W konkursie w tym roku rywalizowało 14 spektakli telewizyjnych oraz 23 realizacji radiowych, w tym 7 dla dzieci.


Inni nagrodzeni

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko "Ci” Patrycji Babickiej. Maciej Wiktor został nagrodzony za reżyserię, a Wojciech Gruszka za realizację akustyczną tego słuchowiska. Utwór został zgłoszony przez Radio Kraków.  

Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymał Tomasz Man za dwa słuchowiska: "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” oraz "Mała piętnastka”. Jurorzy docenili także grę aktorów występujących w tych słuchowiskach - Mariusza Bonaszewskiego za kreację w " Małej piętnastce” oraz Anny Seniuk za rolę matki i Olgi Sarzyńskiej za rolę córki w słuchowisku "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”.

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymał Piotr Adamczyk za rolę Fryzjera Bonifacego w słuchowisku "Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego” według  opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Za drugoplanową rolę żeńską - Antonji w słuchowisku "Godzien litości” Aleksandra Fredry doceniona została Sara Lityńska.

Tadeusz Kabicz otrzymał nagrodę za scenariusz będący adaptacją do słuchowiska "Kroki”. Słuchowisko to otrzymało też najwięcej głosów publiczności.

Jurorów zachwyciła muzyka w "Małej piętnastce”. Nagrodę otrzymał Cezary Reinert. Honorową nagrodę dla producenta słuchowisk otrzymał Program Pierwszy Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej.


źródło: IAR | red: mag, zmj, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Słuchowisko "Głosy ciemności" na festiwalu Grand Prix Nova w Bukareszcie

24.06.2024, 08:08

Słuchowisko Polskiego Radia Białystok i Fundacji Malczoff uczestniczy w rozpoczynającym się w poniedziałek (24.06) Międzynarodowym Festiwalu Słuchowisk Grand Prix Nova 2024 w Rumunii.


Reportażystki Polskiego Radia Białystok pojechały na festiwal do Chorwacji

26.05.2024, 14:06

Nasze reportażystki rozjeżdżają się - jest czas bardzo ważnych festiwali.


Reportaż Polskiego Radia Białystok na Międzynarodowym Festiwalu "Prix Marulić" w Chorwacji

24.05.2024, 09:00

Reportaż Polskiego Radia Białystok pod tytułem "Wieś... a jakby jej nie było" bierze udział w rozpoczynającym się w piątek (24.05) w Chorwacji Międzynarodowym Festiwalu "Prix Marulić".


Słuchowisko "Głosy ciemności" zgłoszone do prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Italia 2024

10.05.2024, 11:34

Słuchowisko "Głosy ciemności" Polskiego Radia Białystok i Fundacji Malczoff zostało zgłoszone do prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Italia 2024. Tak zdecydowała obradująca w czwartek (09.05) w Warszawie komisja preselekcyjna złożona z przedstawicieli Polskiego Radia.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok