Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Zbliża się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - będzie ponad 500 wydarzeń

Zbliża się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - będzie ponad 500 wydarzeń

11.04.2025, 14:45, akt. 14.04.2025, 20:25

Ponad 500 różnych wydarzeń: wykładów, warsztatów, gier, koncertów, wystaw, spektakli i pokazów przygotowały podlaskie uczelnie i park naukowo-technologiczny na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 9-18 maja. Zwieńczeniem ma być naukowy piknik na stadionie w Białymstoku.

Konferencja zapowiadająca Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 11.04.2025, źródło: Piotr Duniewski / UwB
Konferencja zapowiadająca Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 11.04.2025, źródło: Piotr Duniewski / UwB


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaZ prof. Anną Moniuszko-Malinowską rozmawia Ryszard Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W imprezę zaangażowanych jest 11 podlaskich uczelni

Będzie to 21. edycja imprezy, w którą zaangażowanych jest 11 podlaskich uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który prowadzi Epicentrum Nauki. Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się też w Wilnie (Litwa), gdzie swoją filię ma Uniwersytet w Białymstoku.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa w regionie impreza popularyzująca naukę - mówiła w piątek (11.04) na konferencji prasowej prof. Irina Kowalska, prorektor ds. nauki i ewaluacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest tegorocznym koordynatorem przedsięwzięcia.

Prorektor poinformowała, że przygotowano ponad 500 wydarzeń, a uczestnicy - od najmłodszych do najstarszych - będą mogli zapoznać się ze wszystkimi dziedzinami nauki, począwszy od nauk humanistycznych, poprzez nauki przyrodnicze, aż do nauk ścisłych i technicznych. "Oferta jest bardzo szeroka" - oceniła.


"Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe"

Tegorocznym hasłem imprezy jest "Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe". Jak mówiła koordynatorka festiwalu prof. Anna Moniuszko-Malinowska z UMB, to słowa Aleksandra Fleminga, odkrywcy penicyliny. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadającą w tym roku 80. rocznicę przyznania nagrody Nobla za wynalezienie penicyliny, a także 70. rocznicę śmierci naukowca.


O roli antybiotyków chyba nie trzeba mówić, jeśli chodzi o historię medycyny; wiemy, jak wielu ludzi zostało uratowanych. Natomiast dzisiaj, w 2025 roku chcielibyśmy zwrócić uwagę na problemy związane z nadużywaniem tych leków oraz rozwoju antybiotykooporności - powiedziała prof. Anna Moniuszko-Malinowska. Dodała, że festiwal ma też zwrócić uwagę na choroby zakaźne.

                                                                                     

Najwięcej wydarzeń przygotował Uniwersytet w Białymstoku

Festiwal zostanie zainaugurowany 9 maja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W programie znalazł się wykład prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat o antybiotykach.

W kolejne festiwalowe dni do swoich siedzib zapraszają poszczególni partnerzy. Najwięcej wydarzeń - ponad 170 - przygotował Uniwersytet w Białymstoku, który połączył to z Dniem Otwartym. Wydarzenia będą odbywać się na kampusie uczelni. Będzie można wziąć udział m.in. w wykładzie o podlaskich szeptuchach, posłuchać o sztucznej inteligencji, zdemaskować mafię, odkryć świat szyfrowania i obejrzeć pokazy w planetarium.

Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka przygotowała m.in. spotkania dla dzieci, podczas których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, dlaczego nie warto używać suszarki podczas kąpieli, zobaczyć prawdziwe pioruny czy wziąć udział w chemicznych warsztatach. Będzie też można zajrzeć do hali maszyn i zobaczyć bolidy skonstruowane przez studentów PB i porozmawiać z ich twórcami.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w swój dzień zaprasza na dziedziniec Pałacu Branickich. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach szycia chirurgicznego czy pierwszej pomocy.


Atrakcje przygotowały też uczelnie artystyczne

Atrakcje przygotowały też uczelnie artystyczne: spektakle - białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a koncerty i spektakle - filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Wśród innych partnerów wydarzenia są: Akademia Łomżyńska, Akademia Podlaska w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku i Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Zwieńczeniem imprezy będzie Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się na stadionie miejskim w Białymstoku. Tu wszyscy partnerzy festiwalu przygotują ponad 50 różnorodnych działań naukowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II".

Serwis PAP Nauka w Polsce objął festiwal patronatem medialnym.

źródło: PAP | red: mag, pp


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok	dla telefonów z iOS
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei


ZNAJDŹ NAS
Polskie Radio Białystok na Facebook
Polskie Radio Białystok na X
Polskie Radio Białystok na YouTube
Polskie Radio Białystok na Instagram


Samochodowa ładowarka elektryczna przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy, fot. Paweł Wądołowski
REGION
10.12.2025, 08:14, akt. 11:27

Elektrykiem nad Biebrzę? Park uruchomił własną ładowarkę

źródło: stock.adobe.com
PRACA NA ŚWIĘTA
Audio
10.12.2025, 07:41, akt. 08:03

Boom na świątecznych pracowników. Mikołaj liderem sezonowych stawek

Waldemar Żurek, źródło: gov.pl
SUWAŁKI
10.12.2025, 07:18, akt. 07:38

Minister Waldemar Żurek w Suwałkach - spotka się z pracownikami sądu i mieszkańcami


Fotolia.com
Z SĄDU
Audio
9.12.2025, 17:11, akt. 17:37

Jest prawomocny wyrok w sprawie śmiertelnego pobicia na osiedlu Bagnówka w Białymstoku

Konferencja prasowa dotycząca białostockich Juwenaliów 2026, 9.12.2025, fot. Dariusz Piekut/PB
JUWENALIA
Audio
9.12.2025, 14:39, akt. 15:07

Juwenalia Białystok 2026. Ujawniono pierwsze gwiazdy

Źródło: KMP Suwałki
SUWAŁKI
9.12.2025, 11:42, akt. 11:53

Informacja na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i dzielnicowi zdążyli uratować psy


Białostocka Fundacja Technotalenty nagrodziła 5 najbardziej obiecujących projektów na przyszłościowy biznes w konkursie Runda T, 9.12.2025, fot. Ryszard Minko
BIZNES I NAUKA
Audio
9.12.2025, 21:33, akt. 10.12.2025, 08:32

Od superfood dla mózgu po wykrywanie dronów - oto zwycięzcy Rundy T 2025

fot. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A
SUWAŁKI
Audio
9.12.2025, 20:53, akt. 21:09

Zamiast specjalnych stref ekonomicznych będzie Polska Strefa Inwestycji

Świąteczne spotkanie mieszkańców białostockiego DPS z radnymi miasta, 9.12.2025, fot. Kacper Kusznerko
BIAŁYSTOK
Audio
9.12.2025, 20:36, akt. 21:24

Świąteczne spotkanie mieszkańców białostockiego DPS z radnymi miasta. Były m.in. upominki i śpiewanie kolęd


W gminie Goniądz pojawił się pierwszy żłobek, 9.12.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
9.12.2025, 20:28, akt. 20:40

Program "Maluch Plus". W gminie Goniądz pojawił się pierwszy żłobek

źródło: pexels.com
ŁOMŻA
9.12.2025, 20:13, akt. 20:21

Opał nie dotarł, a telefon i strona internetowa zostały wyłączone. Kobieta z Łomży straciła 3600 złotych

Konferencja Konfederacji "Nowa Nadzieja" dotycząca ochrony zdrowia, 9.12.2025, fot. Aneta Łaski
BIAŁYSTOK
9.12.2025, 14:10, akt. 14:24

Politycy Konfederacji "Nowa Nadzieja”: Reforma ochrony zdrowia konieczna natychmiast


Sławosz Uznański-Wiśniewski, spotkanie w Gdańsku, źródło: https://www.facebook.com/slawosz.uznanski
WARTO TAM BYĆ
9.12.2025, 11:04, akt. 13:27

Kto chętny na spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim? Trwają zapisy

fot. Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka
A TO CIEKAWE
9.12.2025, 10:53, akt. 10:59

Moja Zielona Politechnika. Czwarte miejsce w rankingu UI GreenMetric

źródło: stock.adobe.com
REGION
9.12.2025, 08:28, akt. 08:50

Renta wdowia. Ile osób skorzystało z tego świadczenia?


Źródło: Podlaska KAS
KRAJ
9.12.2025, 08:10, akt. 08:17

Puste faktury VAT pod lupą podlaskiej KAS. Budżet państwa mógł stracić 3,5 mln zł

"Czas na święta" w Polskim Radiu Białystok
FotoAudio
9.12.2025, 06:00, akt. 09:39

"Czas na święta" - premiera naszej świątecznej piosenki [zdjęcia, wideo]

fotolia.com
WAŻNE!
8.12.2025, 13:14, akt. 13:25

Część Białegostoku może być bez wody. Wodociągi zapowiadają prace


Młodzieżowe Słowo Roku - szponcić, 8.12.2025
MÓWI SIĘ
Audio
8.12.2025, 16:55, akt. 16:58

Szponcić to aktualne Młodzieżowe Słowo Roku. Co oznacza?

Nowa hala sportowa w Pniewie, 8.12.2025, fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻYŃSKIE
FotoAudio
8.12.2025, 15:12, akt. 15:18

Szkoła w Pniewie z nową halą sportową

Mikołajki w Domu Pomocy Społecznej w Łomży, 8.12.2025, fot. Adam Dąbrowski
ŁOMŻA
FotoAudio
8.12.2025, 14:00, akt. 14:56

Kolorowanki, skarpety czy ubrania. Mikołaj spełnił marzenia pensjonariuszy łomżyńskiego DPS


Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
8.12.2025, 13:19, akt. 16:44

Awaria w BCO. Telefony stacjonarne już działają, część usług nadal z utrudnieniami

Podsumowanie kolejnej edycji "Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora", 8.12.2025, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
Audio
8.12.2025, 12:18, akt. 13:13

Oszustom mówią stop! Seniorzy zakończyli trzecią edycję programu bezpieczeństwa

THE SPECTACLE reż./dir. Bálint Kenyeres, fot. mat. pras.
KULTURA
8.12.2025, 08:17, akt. 08:22

Krótki metraż "The spectacle" Balinta Kenyeresa z Grand Prix Festiwalu "Żubroffka"


W Auli Magna UMB uroczyście wręczono prawa wykonywania zawodu lekarzom i lekarzom dentystom, 8.12.2025, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
Audio
8.12.2025, 18:17, akt. 18:23

Nowi lekarze z prawem wykonywania zawodu w ręku

Podczas konferencji przedstawiono nową maskotkę PKS Nova - Nowusia, 8.12.2025, fot. PKS Nova/Facebook
REGION
Audio
8.12.2025, 17:24, akt. 17:30

Powiat moniecki stara się o trzy nowe linie autobusowe

Konfederacji Korony Polskiej broni Grzegorza Brauna, 8.12.2025, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
8.12.2025, 16:45, akt. 16:49

Konfederacja Korony Polskiej w obronie Grzegorza Brauna


Betlejemskie Światło Pokoju, 8.12.2025, fot. Aneta Łaski
BIAŁYSTOK
8.12.2025, 16:24, akt. 16:36

Betlejemskie Światło Pokoju już jest w Podlaskim

Podlaska Gala Wolontariatu w Suwałkach, 8.12.2025, fot. Areta Topornicka
SUWAŁKI
FotoAudio
8.12.2025, 16:03, akt. 16:08

Najlepsi podlascy wolontariusze docenieni i nagrodzeni

Jeden z rysiów w Biebrzańskim Parku Narodowym, 8.12.2025, fot. BPN
NATURA
8.12.2025, 15:36, akt. 15:42

Rysie nad Biebrzą będą dokładnie policzone


źródło: stock.adobe.com
POLICJA
8.12.2025, 13:50, akt. 13:53

Białostoczanka padła ofiarą sprytnego oszustwa

Fotolia.com
Z POLICJI
8.12.2025, 18:08, akt. 18:11

Pościg, wypadek i zablokowana droga koło Bociek

fot. Paweł Wądołowski
KOLNO
8.12.2025, 15:46, akt. 15:53

Kolno będzie miało nowe trasy autobusowe, przede wszystkim dla uczniów


Koncert Ani Karolskiej "W drodze 2.0" w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, 7.12.2025, fot. Barbara Sokolińska
Foto
7.12.2025, 07:32, akt. 8.12.2025, 20:03

Jazz-pop, elektronika i emocje - koncert live Ani Karolskiej [zdjęcia, wideo]

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok, 7.12.2025, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
FotoVideo
7.12.2025, 14:07, akt. 17:13

Jagiellonia Białystok przegrywa z Termalicą Nieciecza [zdjęcia, wideo]

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok, 7.12.2025, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
7.12.2025, 16:56, akt. 8.12.2025, 09:58

Adrian Siemieniec: Praktycznie te dwie bramki strzeliliśmy sobie sami [wideo]




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok