Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Skąd ucieka ciepło - sprawdzą w Łomży
Mieszkańcy Łomży będą mogli bezpłatnie sprawdzić, czy ich domy mają dobrą izolację termiczną. Akcję pomiarów rozpoczyna Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Eksperci sprawdzą kamerami termowizyjnymi 30 domów jednorodzinnych i pięć bloków.
Budynki muszą być podłączone do miejskiej sieci.
Będziemy robić bezpłatne badania. Będą one polegały na wyszukaniu miejsc, którymi ciepło ucieka z domów i z mieszkań. Certyfikatów nie będziemy wydawali, to będą tylko zdjęcia plus opis. Będzie to taki raport, który będzie określony przez naszych inżynierów w sposób praktycznie taki, jaki się robi to w wydawanych certyfikatach - mówi prezes MPEC Radosław Żegalski.
Żeby skorzystać z bezpłatnych pomiarów, trzeba zarejestrować się na stronie MPEC. Do zrobienia pomiarów podczas konferencji prasowej zachęcał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Do 20 listopada można za pomocą formularza zgłoszeniowego wysłać taką chęć uczestnictwa w projekcie. Decyduje kolejność zgłoszeń. I już od 1 grudnia takie badania będą przeprowadzane w domach naszych mieszkańców. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tej akcji. Na pewno warto, bo można zaoszczędzić na energii cieplnej i też dbać o nasze środowisko - mówił Mariusz Chrzanowski.
Jeżeli zainteresowanie badaniami będzie duże, liczba bezpłatnych badań może być większa niż teraz zakładana. Jak zaznaczył prezes MPEC, będzie to zależało od natężenia obowiązków pracowników firmy.
| red: tk
To jedyna okazja w roku, aby zapoznać się z pracą ciepłowni od środka i poznać jej tajniki. Dni otwarte organizuje do 9 października Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży.
Jedna spółdzielnia mieszkaniowa i kilkanaście wspólnot lokatorskich w Białymstoku rozpoczną od 1 października sezon grzewczy. Odbiorcy ciepła muszą się liczyć z wyższymi kosztami ogrzewania. To efekt wzrostu taryf i braku tarcz ochronnych.
Rząd przyjął we wtorek (9.09) projekt ustawy o bonie ciepłowniczym i zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych w IV kwartale 2025 r. na poziomie 500 zł za MWh netto - poinformował na konferencji prasowej minister energii Miłosz Motyka.