Radio Białystok | Wiadomości | Chrześcijanie obchodzą dziś Wielki Piątek

Chrześcijanie obchodzą dziś Wielki Piątek

22.04.2011, 14:02, akt. 14:02

Jest to dzień powagi, skupienia i postu. Katolicy i prawosławni obchodzą dziś (22.04) Wielki Piątek.

O 18:00 w katedrze w Białymstoku arcybiskup senior Stanisław Szymecki przewodniczyć będzie Liturgii Męki Pańskiej. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego. Można też odśpiewać, ale bez akompaniamentu organów, trzy części Gorzkich Żalów.

Niektórzy wyznawcy prawosławia nie jedzą w tym dniu, ani mięsa, ani nabiału, ani ryby. Są tacy, którzy dziś i jutro zupełnie nic nie jedzą, a ich pierwszym posiłkiem jest dopiero wielkanocne śniadanie. Jeszcze inni powstrzymują się od posiłków do momentu pokłonienia się płaszczanicy. Płaszczanica to całun z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. Taki grób ustawiany jest dziś na środku świątyni. Otoczony jest mnóstwem świeżych kwiatów, które wierni przynoszą dziś ze sobą do cerkwi.

Wieczorem odprawiane jest nabożeństwo, które symbolizuje złożenie ciała Chrystusa w grobie, i stąd jego nazwa - pogrebienije. Pod koniec tego nabożeństwa duchowni wynoszą płaszczanicę z cerkwi i w uroczystej procesji trzykrotnie okrążają z nią świątynię. Procesji towarzyszą żałobne dzwony i pieśni.

Później płaszczanica wraca na środek cerkwi. W niektórych parafiach wierni czuwają przy niej przez całą noc. Będą mogli się jej pokłaniać również jutro, do północy. Wówczas bowiem rozpoczną się już wielkanocne nabożeństwa.

W Wielki Piątek - w drugim dniu Triduum Paschalnego - w kościołach polskich buduje się Groby Pańskie. To obyczaj, który spopularyzowali w naszym kraju Bożogrobcy - zakon Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sprowadzony do Polski w XII wieku. "To tradycja, która utrzymuje się do dziś zarówno w miastach, jak i na wsiach" - mówi etnograf z Muzeum Podlaskiego Wojciech Kowalczuk. "Ma ona teatralne cechy" - dodaje.

Od lat w polskiej tradycji budowania Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. Groby często symbolizują trudne i bolesne polskie doświadczenia. W ubiegłym roku wiele z nich nawiązywało np. do zbrodni katyńskiej. (kjs, zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok