Radio Białystok | Wiadomości | Inwestycje za 100 mln zł mają zwiększyć atrakcyjność naszego regionu

Inwestycje za 100 mln zł mają zwiększyć atrakcyjność naszego regionu

7.11.2012, 12:53, akt. 12:53

Daniel Górski - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, marszałek Jarosław Dworzański i Jacek Piorunek - członek Zarządu Województwa, fot. PRB
Daniel Górski - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, marszałek Jarosław Dworzański i Jacek Piorunek - członek Zarządu Województwa, fot. PRB

Oszczędności na przetargach drogowych pozwoliły na większe zasilenie działań turystycznych. Podlaski Urząd Marszałkowski ogłosił właśnie listę 17 samorządowych projektów, które otrzymają w sumie 100 milionów złotych na inwestycje poprawiające atrakcyjność regionu.

To między innymi budowa Parku Historycznego w Mielniku czy pola golfowego w Białymstoku. Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył prawie 27 milionów złotych na Stanicę Chreptiowską - kresową warownię XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Oprócz nowoczesnych systemów multimedialnych będą tam stroje i eksponaty z epoki, będzie można odwiedzić chatę żołnierską, zobaczyć kuźnie oraz inne warsztaty warowni sprzed 400 lat.

Zwiedzanie ma być interaktywne, każdy będzie mógł przymierzyć strój, wziąć udział w szkoleniu wojskowym czy rzemieślniczym. W planach są sale poświęcone XVII-wiecznym bitwom, a także Henrykowi Sienkiewiczowi i jego literaturze. Na terenie Stanicy w Mielniku będzie też jedno z nielicznych w Europie kino 7D.

W gronie najciekawszych pomysłów znalazła się też wspólna inicjatywa grajewskiego samorządu oraz lokalnej spółdzielni mleczarskiej. Za prawie 16 milionów złotych powstanie tam kryta pływalnia połączona z pierwszym w Polsce Muzeum Mleka. Będzie tam można prześledzić historię regionalnego mleczarstwa, a jedną z atrakcji ma być własnoręczne dojenie krowy - wylicza Jacek Piorunek z Zarządu Województwa Podlaskiego.

Pozostałe projekty to między innymi utworzenie szlaku Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej czy przekształcenie Domku Pastora w Łomży na centrum aktywności turystycznej i kulturalnej. W sumie o dofinansowanie ubiegało się 37 projektów. Ponad połowa odpadła przy wstępnej ocenie złożonych wniosków.

Zdecydowanie jednak zabrakło pomysłów na wykorzystanie sanatoryjnych walorów regionu, który jest szczególnie istotny dla miejscowości o statusie uzdrowiskowym - zauważa Daniel Górski z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Do tej pory z różnych programów unijnych wsparto ponad 80 projektów turystycznych w naszym regionie. Łączny koszt inwestycji to ponad 800 milionów złotych, z czego jedna trzecia tej kwoty to europejskie dotacje. Przydzielone właśnie pieniądze to ostatnie takie środki w tej perspektywie finansowej. (ak,rm/kjs)

Zobacz też:
Rekwizyty z "Trylogii" na wystawie w Białymstoku
Spotkanie z "Trylogią" Sienkiewicza w Mielniku
Są już grunty pod budowę parku tematycznego "Trylogia" w Mielniku


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok