Radio Białystok | Wiadomości | Region: Samorządowcy krytycznie o ustawie śmieciowej

Region: Samorządowcy krytycznie o ustawie śmieciowej

8.02.2013, 07:20, akt. 07:20

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Wójtowie podlaskich gmin martwią się, że wejście w życie tzw. ustawy śmieciowej narazi samorządy na problemy finansowe. To teraz jeden z najpoważniejszych problemów- mówili w Serwach koło Augustowa podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Zdaniem wójtów nowa ustawa śmieciowa doskonale wpisuje się w czarny scenariusz finansowej przyszłości, bo nie wiadomo jakich pułapek można się spodziewać - mówi Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Samorządowcy liczą, że wejdzie w życie zapowiadana poprawka do ustawy zezwalająca na różnicowanie opłat, co pozwoli np. na mniejsze "opodatkowanie" rodzin wielodzietnych.

Wiele gmin przygotowało takie rozwiązania. Tak jest na przykład w Nowych Piekutach, gdzie ustalono trzy stawki, w zależności od liczby osób w gospodarstwie, by pomóc rodzinom wielodzietnym, bo nie będą one musiały płacić proporcjonalnie od osoby.

Z informacji rzecznika prasowego wojewody podlaskiego, Joanny Gaweł, wynika, że większość, bo 101 gmin podjęło już uchwały w sprawie naliczania opłat za odbiór śmieci. Tylko osiem w ogóle nie podjęło żadnych decyzji w tej sprawie.

Zdecydowana większość gmin w naszym województwie nalicza podatek od wielkości gospodarstwa domowego, a pozostali od liczby mieszkańców.

Nowy system zagospodarowania śmieci ma ruszyć 1 lipca tego roku. Zgodnie z nim to gmina stanie się właścicielem odpadów wytwarzanych na jej terenie, a system ma się utrzymywać z opłat pobieranych od wszystkich mieszkańców. (rm/koi)

Zobacz też:
Białystok: Punkt informacyjny dot. gospodarowania odpadami
Suwałki: Konsultacje społeczne ws. opłat za śmieci


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok