Radio Białystok | Wiadomości | Region: Przemysł kreatywny

Region: Przemysł kreatywny

16.03.2013, 10:24, akt. 10:24

Ten przemysł jest w województwie podlaskim ciągle niedoceniany, a według niektórych może być szansą na rozwój regionu. O przemyśle kreatywnym jako sposobie na walkę z kryzysem rozmawiali na konferencji w Białymstoku specjaliści z całej Polski.

Sektor kreatywny tworzą branże, które opierają się na twórczości, ciekawych pomysłach artystycznych, unikalnych umiejętnościach pracowników i prawie autorskim. Według Artura Wywigacza z białostockiego Towarzystwa Amicus przemysł kreatywny ma ogromny wpływ na rozwój kultury polskiej. Według niego wpływa na zachowanie dziedzictwa narodowego, ginących zawodów, ale równocześnie rozwija zawody związane z nowoczesnymi technologiami - np. twórcy gier komputerowych.

W województwie podlaskim brakuje diagnozy na temat wielkości przemysłu kreatywnego. Mimo to, socjolog Andrzej Klimczuk z Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab mówi, że można doszukać się przedstawicieli sektora kreatywnego w naszym regionie. Wskazuje, że są to przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy związani z nowymi mediami, reklamą czy architekturą.

W Polsce przemysł kreatywny generuje 1 procent Produktu Krajowego Brutto. W Unii Europejskiej jest to 3 procent. (wsz/wsz)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok