Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy wiesiołek z Sejn ma odpowiednie właściwości do produkcji olejów tłuszczowych?

Czy wiesiołek z Sejn ma odpowiednie właściwości do produkcji olejów tłuszczowych?

autor: Katarzyna Turowicz

30.11.2023, 06:19

Odpowiedź na to pytanie jest istotna w kontekście planów budowy w mieście fabryki farmaceutycznej. Zebrane niedawno nasiona pochodzą z uprawy stworzonej przez miasto. Zostaną zbadane na Uniwersytecie Łódzkim.

Krawczyk-Foto, Fotolia.com
Krawczyk-Foto, Fotolia.com

Mówiła o tym podczas ostatniej sesji  sejneńskiego samorządu kierownik referatu rozwoju przestrzennego i  gospodarczego Dominika Sidor.

 

- Celem tej uprawy eksperymentalnej było  uzyskanie nasion do badań. Te ziarna, które zostały wysiane,  poddano wcześniej badaniom laboratoryjnym na zawartość m.in. kwasów  tłuszczowych korzystnych dla zdrowia. Nasiona mają być ponownie zbadane.  Dzięki temu porównamy ziarna posiane i zebrane.

 

Dominika Sidor wyjaśnia, że miasto zdobywa własne doświadczenie w kwestii uprawy tej rośliny.

 

- Nie porównujmy tego do plantacji, które już od  wielu lat tradycyjnie uprawia się na innych terenach. Tam są odpowiednie  maszyny, specjalne kombajny do zbioru wiesiołka. Na naszym terenie my  nimi nie dysponujemy. Osoba, która dokonywała zbioru uznała, że  sprowadzenie tych maszyn do zebrania około 3 hektarów będzie za drogie.  Dokonała tego w sposób półręczny, tak samo jak odbywało się pielenie  tego wiesiołka.

 

Wyniki tych badań będą dostępne prawdopodobnie na  początku stycznia przyszłego roku. Z nasion wiesiołka mają być w  Sejnach wytwarzane tłoczone na zimno oleje tłuszczowe. Zajmie się tym  spółka MT Pharma, która już podpisała umowę z wykonawcą na  zaprojektowanie i budowę zakładu farmaceutycznego.

| red: mik
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok