Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Prawie pół roku nasza słuchaczka musi czekać na wizytę u ortopedy w suwalskim szpitalu
Jednak według Narodowego Funduszu Zdrowia terminy są znacznie krótsze, bo najwyżej trzymiesięczne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
A jak wygląda rzeczywistość?
Mam problem ze stawem skokowym. Co jakiś czas bardzo mi dokucza. Te bóle teraz się nasiliły, bo chodzenie po nieodśnieżonych chodnikach, po lodzie i kaszy śnieżnej nadwyręża ten staw. Mam już problemy z chodzeniem. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu, dostałam skierowanie do ortopedy i zapisano mnie na lipiec. Nie było wcześniejszych terminów.
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach Adam Szałanda potwierdza, że problem nie tylko w tej poradni istnieje od lat, ale jego rozwiązanie nie jest takie proste.
Jest za mało poradni i lekarzy. Nasza ortopedia, jedyna w mieście, obsługuje około 100 pacjentów dziennie. To samo jest na kardiologii. Dwóch lekarzy pracuje tam codziennie, a w kolejce jest ponad 1 200 osób. Nie jesteśmy w stanie tego przerobić.
Małgorzata Kołpak-Kowalczuk z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że średni czas oczekiwania na wizytę u ortopedy w suwalskiej poradni powinien w przypadku pilnym wynosić niespełna 2 tygodnie, natomiast w przypadku stabilnym 63 dni. Jak dodaje, rozwiązaniem może być szukanie pomocy w innych placówkach, m.in. w SP ZOZ w Sejnach.
Od nowego roku zmieniają się przepisy.
Szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą. To elementy, które tworzą tzw. opiekę koordynowaną.
Chodzi o kobiety w wieku od 50 do 69 lat. W lipcu na terenie miasta pojawi się mammobus, w którym zostaną wykonane badania piersi.