Tragedia Zaleszan w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu

4 lutego 2018

źródło: arsenal.art.pl
źródło: arsenal.art.pl

Tragedia Zaleszan w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu - relacja Jarosława Iwaniuka

Od tej tragedii minęły 72 lata. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez kapitana Romualda Rajsa pseudonim Bury na przełomie stycznia i lutego 1946 spacyfikował zamieszkałe przez prawosławnych Białorusinów wsie Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. "Bury" jest też odpowiedzialny za śmierć 30 furmanów rozstrzelanych w lesie koło wsi Puchały Stare.

Pamięć ofiar tych wydarzeń z 1946 roku postanowili upamiętnić wywodzący się z Podlasia białoruscy artyści Leon Tarasewicz i Małgorzata Dmitruk. Wystawa "Zaleszany" została otwarta w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu. Odwiedzający wystawę mogą też obejrzeć zapętlony film Agnieszki Arnold "Bohater" z 2002 roku poświęcony postaci "Burego".

Jak mówi kuratorka wystawy Bogna Błażewicz, na propozycję, by w Poznaniu językiem sztuki opowiedzieć o Podlasiu artyści sami określili temat.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.plZbliża się premiera "W pustyni i w puszczy 3"

Przed nami premiera. Białostockie "W pustyni i w puszczy 3" przeniesie powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia.Koncert poświęcony pamięci Bohdana Łukaszewicza

Środowisko muzyczne Białegostoku wspominało zmarłego niedawno Bohdana Łukaszewicza, czyli wieloletniego oboistę białostockich filharmoników i - przez ponad pół wieku - profesora tutejszej szkoły muzycznej.Konferencja nt. wpływów kultury Słowian wobec dziedzictwa Oświecenia

W Akademii Supraskiej spotkali się eksperci podczas międzynarodowej konferencji na temat wpływów kultur Słowian wobec dziedzictwa Oświecenia. Dyskutowali o chrześcijańskim dziedzictwie narodów słowiańskich.


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok