Tragedia Zaleszan w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu

4 lutego 2018

źródło: arsenal.art.pl
źródło: arsenal.art.pl

Tragedia Zaleszan w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu - relacja Jarosława Iwaniuka

Od tej tragedii minęły 72 lata. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez kapitana Romualda Rajsa pseudonim Bury na przełomie stycznia i lutego 1946 spacyfikował zamieszkałe przez prawosławnych Białorusinów wsie Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. "Bury" jest też odpowiedzialny za śmierć 30 furmanów rozstrzelanych w lesie koło wsi Puchały Stare.

Pamięć ofiar tych wydarzeń z 1946 roku postanowili upamiętnić wywodzący się z Podlasia białoruscy artyści Leon Tarasewicz i Małgorzata Dmitruk. Wystawa "Zaleszany" została otwarta w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu. Odwiedzający wystawę mogą też obejrzeć zapętlony film Agnieszki Arnold "Bohater" z 2002 roku poświęcony postaci "Burego".

Jak mówi kuratorka wystawy Bogna Błażewicz, na propozycję, by w Poznaniu językiem sztuki opowiedzieć o Podlasiu artyści sami określili temat.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Powstaje płytowy zapis "Puszczańskich opowieści"

Najpierw był spektakl, teraz powstaje dźwiękowy - płytowy zapis "Puszczańskich opowieści". Chociaż w teatrach sezon wakacyjny w pełni, na dużej scenie białostockiego teatru lalek praca wre.Wystawa w galerii R5 "Polish Soundscapes"

Zastanówmy się jakie dźwięki teraz słyszymy. Może przejeżdżający samochód? Może śpiewające ptaki, płaczące dziecko? Może szum rzeki, a może wielkomiejski gwar? Są to przyjemne odgłosy czy inwazyjne? Co one mówią o miejscu w którym teraz jesteśmy? A może mówią szerzej o naszym życiu, o ludziach? Gdybyśmy to wszystko nagrali, to powstałby tak zwany field recording -...Album Kaplicy Sykstyńskiej w białostockim oddziale Goldenmark

Najwspanialsze dzieło Michała Anioła można oglądać, przyglądając się detalom. Wszystko za sprawą wspaniałego albumu, wydanego jedynie w prawie dwóch tysiącach egzemplarzy na całym świecie. Do Polski trafiło 50 egzemplarzy i jeden z nich pojawił się także w Białymstoku. Joanna Tomalska, historyk sztuki mówi o tym, czego zazdrości się patrząc na Kaplicę Sykstyńską.METAFITOTOMIA - grafiki i obrazy Joanny Kiersnowskiej w galerii im. Sleńdzińskich

"Natura jest w swojej istocie doskonała - próbuję jej dotknąć pędzlem idąc śladami mistrzów." - tak o swojej twórczości mówi Joanna Kiersnowska, której wystawę możemy oglądać w galerii im. Sleńdzińskich.Książnica Podlaska zbiera rękopisy lokalnych twórców

Trzy listy – dwa maszynopisy z odręcznymi podpisami Melchiora Wańkowicza oraz list Jerzego Godorowskiego z Białegostoku do autora m. in. książek „Ziele na kraterze” czy „Bitwa o Monte Cassino” – nabyła Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W korespondencji znajduje się m. in. krótka charakterystyka powojennej stolicy Podlasia.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok