Radio Białystok | Reportaż | "Teatr na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Teatr na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

autor: Dorota Sokołowska

26 sierpnia 2016, godz. 11:15 i 22:30

Źródło: WALNYTEATR.PL
Źródło: WALNYTEATR.PL

"Teatr na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To jest na pewno teatr najbardziej wysunięty na wschód. Aby do niego dotrzeć, trzeba przez kilkanaście kilometrów jechać w szpalerze gęstego lasu. W Policznej, koło Kleszczel, dojeżdża się do numeru 48, gdzie w stodole Adam Walny otwiera własną, niezależną (czyli nie dotowaną przez żadnego skrytego protektora) scenę. Przy teatrze ma działać Międzynarodowy Instytut Teatru Przedmiotu - miejsce poszukiwań, eksperymentów, badań i dokumentacji z dziedziny teatru lalki, figury, maski, cieni i innych obiektów scenicznych.
Czy mieszkańcy Policznej są zainteresowani teatrem? Czego artyści szukają w małych, przygranicznych miejscowościach?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Człowiek do wielu zadań" - reportaż Renaty Redy

Zbigniew Brożek - radny Białegostoku, działacz sportowy, społecznik, związkowiec. Zmarł nagle 11 marca, w ostatniej drodze w minioną środę uczestniczyło wiele osób z różnych środowisk. W audycji wspominają go przyjaciele, współpracownicy, najbliższa rodzina.

16 marca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Pamięć" - reportaż Gabrieli Walczak

Podczas wydarzeń marcowych w 1968 roku w Białymstoku doszło do usunięcia z pracy w Akademii Medycznej profesora Jakuba Chlebowskiego. Wyemigrował do Izraela, tam po tygodniu zginął w wypadku samochodowym. Nie pogodził się z tym, że musiał wyjechać...

15 marca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Maja znowu ze mną" - reportaż Anny Bogdanowicz

Mimo dramatycznych okoliczności, pojawienie się na świecie małej Mai, było przez jej mamę oczekiwane z radością. Jednak młodej dziewczynie, która popełniła wiele życiowych błędów, kilka miesięcy po porodzie odebrano córeczkę. Walka o odzyskanie dziecka trwała trzy lata.

14 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Zaradny radny" - reportaż Renaty Redy

Organy ścigania wszczynają dochodzenie, a kuratorium oświaty informuje, że awans zawodowy był niezgodny z prawem. Chodzi o akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego białostockiemu radnemu Tomaszowi Janczyle. Na podstawie tego dokumentu od siedmiu miesięcy pobiera wynagrodzenie w szkole, przy czym jako związkowiec jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

13 marca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Piekiełko" - reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

Obecnie stosunki sąsiedzkie wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Tworzy się wiele nowych osiedli, na których mieszkańcy są sobie obcy i nie robią nic, żeby się poznać. Brak nawet wywieszonej listy nazwisk na klatce schodowej sprawia, że są dla siebie zupełnie anonimowi. Życie na takim osiedlu może stać się sąsiedzkim piekłem...

12 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Ojciec Honorat czyli być pomiędzy' - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Błogosławiony Honorat Wacław Koźmiński - zakonnik kapucyn. Był założycielem bezhabitowych zakonów z okresu Powstania Styczniowego. Formuła jego życia była miłość i patriotyzm.

11 marca 2018, godz. 18:05


"W pogoni za torebką" - reportaż Marty Nazarko

Czwartkowe popołudnie. Ulice Supraśla puste i spokojne. Marysia, Weronika i Filip wracają ze szkoły rzucając się śnieżkami. Nagle słyszą krzyk starszej pani. Po chwili cała czwórka - dzieci i staruszka - pędzą za złodziejem. Czy starsza pani odzyska torebkę, w której ma nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ważne dokumenty lekarskie? Czy rzucając się w pogoń za bandytą - dziesięciolatkowie postąpili słusznie?

9 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Odpoczynek nie zabija" - reportaż Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej

Na pozór wyzwolone i niezależne. Właśnie odkryły, że zachowują się tak, jak ich mamy i powielają utarte wzory perfekcyjnych pań domu. Wiola nie zaśnie, jeśli w zlewozmywaku leży brudna łyżeczka. Dorota ma trójkę małych dzieci, więc uważa, że nie powinna czytać książek, tylko zająć się dziećmi i domem. Tak żyły swoim - nieswoim życiem. Rozczarowane i zmęczone postanowiły to zmienić.

8 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Więzi" - reportaż Joanny Sikory

Kątem oka widzimy ich zagubiony wzrok i słyszymy ciężki oddech. Obok nas, zdrowych i zabieganych, powolutku żyją seniorzy. Nikt nie chce zauważać ich problemów, również dzieci czy wnuki. Tak też może wyglądać starość...

7 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy 40 lat to dużo czy mało? Co nam zostaje w pamięci z wydarzeń sprzed lat? I co zostaje w kronikach policyjnych czy aktach prokuratorskich? Zwłaszcza, jeśli chodzi o słynną kradzież kolekcji bursztynu w Łomży.

6 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Towarzysz Stalin" - reportaż Andrzeja Guzowskiego

65 lat temu zmarł Józef Stalin, sowiecki dyktator, odpowiedzialny za śmierć 30 milionów ludzi. Nawet listy, które w tamtym okresie przechwyciło UB, pokazują autentyczną radość Polaków z faktu śmierci Stalina, ale oficjalnie płakała cała Polska Ludowa. Z inicjatywy władzy komunistycznej rozpoczął się wielki spektakl propagandowy na cześć "wodza ludzkości".

5 marca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Miejsce urodzenia" - audycja Doroty Sokołowskiej

Henryk Sienkiewicz – jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XIX wieku urodził się w Woli Okrzejskiej na Podlasiu w 1846 roku. Czy miejsce, w którym przychodzimy na świat może zdeterminować nasze losy? Czy miejsce urodzenia noblisty, styk różnych kultur i tradycji mógł zaważyć na jego twórczości?

4 marca 2018, godz. 18:05


"Z potrzeby serca" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

Wrażliwość i poświęcenie - takie cechy bardzo często przypisujemy osobom, które niemal każdego dnia niosą pomoc potrzebującym.

2 marca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Testament" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Żołnierze Wyklęci - podpłk. Aleksander Rybnik

1 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Gospodyni" - reportaż Pawła Wądołowskiego

Prawie dwa tygodnie leżały w oborze ciała 18 krów, które padły z głodu. Kolejne zwierzę trzeba było poddać ubojowi ze względu na skrajne niedożywienie. Ciała zostały znalezione na terenie jednego z gospodarstw leżących w gminie Rutki w powiecie zambrowskim. 24-letnia właścicielka tłumaczyła prokuratorowi, że przerosła ją trudna sytuacja życiowa. Dlaczego na cierpienie zwierząt nikt nie zareagował?

28 lutego 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Anka-Szatanka" - reportaż Joanny Sikory

W świecie łuczników konnych ta drobna blondynka wywołała niemałą rewolucję. W ciągu kilku lat Anna Sokólska z małej podlaskiej wsi wskoczyła do ścisłej czołówki tego sportu. Teraz w łucznictwie konnym jest najbardziej rozpoznawalną kobietą i zdobywa medal za medalem. Zachwyca sprawnością i szybkością. Na co dzień to uśmiechnięta i lekko szalona dziewczyna, która nawet na spacer do lasu zabiera łuk.

27 lutego 2017, godz.17:15 i 22:30


"Człowiek z lodu" - reportaż Wojciecha Szubzdy

Zbigniew Falkowski z Łap nieoficjalnie pobił światowy rekord Guinnessa w kąpieli w suchym lodzie. W specjalnie skonstruowanym akwarium wytrzymał dokładnie 2 godziny i 2 minuty.

26 lutego 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Jak sen mi przeminął" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Zygmunt Zych Bujnowski – znakomity malarz, szlachetny personalista, także żołnierz, bohater wojny polsko-bolszewickiej, przez niemal całe swoje twórcze życie związany był z Tykocinem.

25 lutego 2018, godz. 18:05
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok