Tajemnice naszych czasów


Tajemnice naszych czasów

Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać!

Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.

WTOREK 18:05 - 18:30

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

12.12.2017 Wprowadzenie stanu wojennego.

Stan wojenny był zaskoczeniem dla społeczeństwa, władza do końca udawała, że rozmawia z "Solidarnością". Rygory stanu wojennego dotknęły wszystkich. Gośćmi programu są historycy - dr hab. Krzysztof Sychowicz z białostockiego Oddziału IPN w Białymstoku i dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.5.12.2017 Korpus Ochrony Pogranicza

W 1924 roku utworzono 2 Polsce Korpus Ochrony Pogranicza. Miał bronić naszych wschodnich i północno-wschodnich granic.28.11.2017 Sto lat Niepodległej.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powinny mieć i będą miały szeroki wymiar - podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W programie również o dekomunizacji przestrzeni publicznej i Obławie Augustowskiej.21.11.2017 Bronisław Taraszkiewicz - postać kontrowersyjna?

Rozmawiamy o sporze wokół Bronisława Taraszkiewicza z historykiem prof. Olegiem Łatyszonkiem.14.11.2017 Pamięć narodowa

Pamięć narodowa. Czy trzeba o nią walczyć? Czy musi się w tę batalię angażować państwo?7.11.2017 Polacy wywożeni do Związku Sowieckiego po 1944 roku

Taki los spotkał kilkadziesiąt tysięcy osób. Ponad jedna czwarta zginęła w nieludzkich warunkach obozowych.
źródło: www.radio.bialystok.pl​