Tajemnice naszych czasów


Tajemnice naszych czasów

Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać!

Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.

WTOREK 18:05 - 18:30

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Trzy pokolenia Moesów w Choroszczy

W XIX wieku fabrykancka rodzina Moesów stworzyła w Choroszczy jeden z największych ośrodków przemysłowych w okolicy Białegostoku. O trzech pokoleniach niemieckich fabrykantów opowiada historyk sztuki Anna Dąbrowska, kierownik Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.



Patroni ulic- generał Józef Haller

Dowódca Błękitnej Armii - polskiej ochotniczej formacji wojskowej we Francji powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, uczestnik wojny polsko - bolszewickiej, w okresie międzywojennym działacz polityczny i społeczny.



Amnestia w 1947.

70 lat temu, w lutym 1947 roku, ogłoszono amnestię dla żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ujawnienie to miało przełomowe znaczenie dla sytuacji politycznej, szczególnie w naszym regionie.
Gościem programu jest dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.



Żołnierze Wyklęci.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kim byli, przez kogo zostali wyklęci, jakie były ich losy? Gościem programu jest dr Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN.



Roman Dmowski.

O związkach Romana Dmowskiego z naszym regionem, jego wkładzie w odzyskanie niepodległości i trudnej relacji z Józefem Piłsudskim opowiada historyk - prof. Jan Żaryn. W programie usłyszymy również o kształtowaniu się idei narodowej w okresie międzywojennym.



Niepodległy Białystok. Rok 1919.

Ile wagonów liczył pociąg, którym ostatnie wojska niemieckie ewakuowały się z miasta 20 lutego 1919 roku? Gościem programu jest prof. Adam Czesław Dobroński.




źródło: www.radio.bialystok.pl​