Tajemnice naszych czasów


Tajemnice naszych czasów

Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać!

Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.

WTOREK 18:05 - 18:30

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Żołnierze z lasu koło Olmont odzyskują nazwiska.

O fascynującej historii poszukiwania i pierwszej w Polsce oficjalnej ekshumacji żołnierzy - ofiar powojennego terroru komunistycznego oraz o najnowszych ustaleniach historycznych opowie dr Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN.Ludwik Zamenhof i Jakub Szapiro. Białostoccy esperantyści.

Sylwetki tych dwóch wybitnych białostoczan przybliży historyk Jolanta Szczygieł - Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.Zbrodnia katyńska - 77 lat później.

Gościem programu jest dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, który opowiada między innymi o najcenniejszych zbiorach tego muzeum.Badania DNA w genealogii

Badania genealogiczne kojarzy się głównie ze żmudnym poszukiwaniem swoich korzeni w archiwach i kościelnych księgach metrykalnych. Jaka rolę w ustalaniu pochodzenia mogą mieć badania DNA?Białoruska niepodległość - Dzień Woli.

25 marca 1918 roku w Mińsku została proklamowana Białoruska Republika Ludowa. Czy pierwsze w historii niepodległe państwo białoruskie miało szansę przetrwać? Opowiada prof. Oleg Łatyszonek z Uniwersytetu w Białymstoku.Trzy pokolenia Moesów w Choroszczy

W XIX wieku fabrykancka rodzina Moesów stworzyła w Choroszczy jeden z największych ośrodków przemysłowych w okolicy Białegostoku. O trzech pokoleniach niemieckich fabrykantów opowiada historyk sztuki Anna Dąbrowska, kierownik Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
źródło: www.radio.bialystok.pl​