Radio Białystok | Wiadomości | Region: Andrzej Duda na Grabarce: "To święto jest wspólne dla nas wszystkich" [zdjęcia]

Region: Andrzej Duda na Grabarce: "To święto jest wspólne dla nas wszystkich" [zdjęcia]

19.08.2015, 10:02, akt. 10:02

Andrzej Duda na święcie Przemienia Pańskiego na Grabarce, fot. Jacek Piotrowski
Andrzej Duda na święcie Przemienia Pańskiego na Grabarce, fot. Jacek Piotrowski


0:00
0:00
Prezydent Andrzej Duda na uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pątnicy na św. Górze Grabarce - relacja Sławomira Sawczuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na św. Górze Grabarce trwają uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego. Uczestniczą w nich tysiące prawosławnych z kraju i zagranicy.

Do Grabarki przyjechał także prezydent Andrzej Duda. Witając głowę państwa, zwierzchnik Kościoła prawosławnego metropolita warszawski i całej Polski Sawa podziękował za obecność i zapewnił, że wierni również otaczają modlitwą prezydenta. Wręczył Andrzejowi Dudzie ikonę Przemienienia Pańskiego wykonaną przez jedną z mniszek monasteru na Grabarce, zaś prezydent podarował metropolicie prawosławny krzyż.

Andrzej Duda mówił do zgromadzonych, że niezależnie od wiary i wyznawanej religii rolą głowy państwa jest uczestniczenie w tak istotnych wydarzeniach dla Polski i polskich obywateli. Podziękował za możliwość wspólnej modlitwy. - To ważne wydarzenie także dla mnie - katolika, bo to wielkie Święto Przemienienia Pańskiego, które obchodzicie dzisiaj według kalendarza juliańskiego, niemniej święto jest wspólne dla nas wszystkich - mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał też o 100. rocznicy bieżeństwa - masowej ucieczki ludności wschodniej Polski w głąb Rosji w trakcie I wojny światowej, sprowokowanej przez rosyjską armię, która chciała pozostawić "spaloną ziemię" walczącym z nią Niemcom. - Według ostrożnych historyków 3 miliony, ale są tacy historycy, którzy twierdzą, że było to 5 milionów obywateli. Nie tylko wyznawców prawosławia. Byli wśród nich także Żydzi, katolicy, choć wyznawców prawosławia, było absolutnie najwięcej. Ale w pewnym sensie był to wspólny los" - zaznaczył.

W tym roku na święto przyjechała delegacja z Grecji. Przywiozła relikwie świętego Spirydona. To biskup żyjący w IV wieku, a więc w czasach, kiedy chrześcijaństwo nie było jeszcze podzielone. Jest czczony zarówno przez prawosławnych, jak i katolików. Prezydent przypomniał, że relikwie te przekazane zostały greckim prawosławnym przez Jana Pawła II. - To ważne gesty, które nas łączą, tak jak łączy nas ten święty. Jeśli prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy w ogóle są ludźmi wierzącymi, czy nie, szukać elementów wspólnych, szukać tego co powoduje, że jesteśmy wspólnotą - podkreślał Andrzej Duda.

Grabarka to najważniejsze i najbardziej znane prawosławne sanktuarium w Polsce. Duża grupa wiernych dociera tu w pielgrzymkach. Pątnicy przybyli nawet z prawosławnej parafii w Brukseli. - Chcemy powierzyć Bogu nasze intencje i "naładować duchowe akumulatory" - mówią.

Grabarka dla Polaków z Cerkwi prawosławnej jest tak ważna, jak Częstochowa dla katolików. Istotne jest też obchodzone w środę święto Przemienienia Pańskiego. Nawiązuje ono do wydarzenia opisanego w Ewangelii, kiedy Jezus ukazał się przemieniony trójce apostołów. W prawosławnej tradycji to święto nazywane jest "Świętem Spasa (Zbawiciela)".

Cerkiew na Grabarce otoczona jest wkopanymi lub wbitymi w ziemię krzyżami. Przynieśli je pielgrzymi. Małe i duże krucyfiksy są ofiarowane Bogu wraz z wypisanymi na nich prośbami i podziękowaniami.

Święto Przemienienia Pańskiego, uroczyście obchodzone jest nie tylko na św. Górze Grabarce, ale też w Ploskach, Sasinach, Nowym Berezowie, Klejnikach, Sakach i Topolanach. (ap, IAR/ wsz, zmj)

Zobacz też:
Region: Relikwie św. Spirydona na Podlasiu
Region: Pątnicy docierają na Świętą Górę w Grabarce [zdjęcia]



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok