Radio Białystok | Wiadomości | Region: Rządowy i opozycyjny najazd na Podlasie [zdjęcia]

Region: Rządowy i opozycyjny najazd na Podlasie [zdjęcia]

14.09.2015, 15:35, akt. 15:35

Ewa Kopacz w Hajnówce, źródło: PUW
Ewa Kopacz w Hajnówce, źródło: PUW


0:00
0:00
Samorządowcy podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy budowie sieci dróg lokalnych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wizyta premier Ewa Kopacz w Hajnówce - relacja Jarosława Iwaniuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na spotkaniu z Joanną Kluzik-Rostkowską o potrzebie zmian w edukacji zawodowej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spotkania z mieszkańcami regionu, w szkołach, urzędach i wyjazdowe posiedzenie rządu. Z dwudniową wizytą przyjechała do województwa podlaskiego cała rada ministrów. Szefowie resortów odwiedzają różne instytucje i urzędy. Zaplanowanych jest blisko 100 spotkań.




Kopacz: podlaskie drogi "szczególnie dowartościowane"

Premier Ewa Kopacz rozpoczęła wizytę w poniedziałek (14.09) od Hajnówki, gdzie spotkała się z samorządowcami. Powiedziała, że w rządowym programie budowy dróg krajowych region Polski północno-wschodniej został "szczególnie dowartościowany". W programie ujęto kontynuację budowy drogi S8, drogę S61 - Via Baltica, a także drogę S19.

Szefowa rządu mówiła, że Polacy wciąż nie mają zachodnich pensji. Zdaniem premier, w kraju dokonał się postęp w dziedzinie budowy dróg i budynków użyteczności publicznej. Podkreśliła jednak, że Polacy wciąż rozmawiają o swoich zarobkach. Wyzwaniem na kolejne 4 lata, według szefowej rządu, jest wzrost płac.

Ewa Kopacz odwiedziła też Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. W Narwi zajechała do firmy Pronar. Szefowa rządu powiedziała pracownikom fabryki maszyn rolniczych, że dziś Polskę stać na to, żebyśmy nie płacili ZUS-u i składek na NFZ.

We wtorek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku zaplanowano wyjazdowe posiedzenie rządu. Premier Ewa Kopacz i jej ministrowie zajmą się między innymi bezrobociem i projektem ustawy o budowie dróg. Do tej pory wyjazdowe posiedzenia rządu odbywały się między innymi na Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Opolszczyźnie.

Przebudowa S19 rozpocznie się za 3 lata - zapewniła Maria Wasiak

Minister infrastruktury Maria Wasiak spotkała się w Bielsku Podlaskim z samorządowcami i przedsiębiorcami. Zapewniła, że za trzy lata rozpocznie się przebudowa podlaskiego odcinka drogi krajowej nr 19. Przypomniała, że budowę S19 wpisano do rządowego programu budowy dróg krajowych.

Minister Wasiak mówiła, że trwają prace przygotowawcze do trudnych decyzji środowiskowych. Podczas spotkania burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski przekazał minister ponad 3 tys. podpisów mieszkańców domagających się budowy drogi.

Andrzej Halicki na spotkaniu Związku Gmin Wiejskich

Andrzej Halicki - minister administracji i cyfryzacji - wziął udział w specjalnym spotkaniu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Korycinie. Burmistrzowie i wójtowie pięciu podlaskich samorządów podpisali tam porozumienie w sprawie współpracy przy budowie sieci dróg lokalnych. Chcą wspólnie dbać o utrzymanie już istniejących dróg, modernizować je, ale też starać się o budowę nowych. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo w komunikacji między gminami.

Minister Halicki podkreślał, że porozumienie to może być przykładem dla innych gmin w Polsce. Podpisali je burmistrzowie Czarnej Białostockiej i Suchowoli oraz wójtowie Janowa, Jasionówki i Korycina.

Minister sprawiedliwości obiecuje podwyżki dla administracji sądowej

Kilkuprocentowe podwyżki płac w administracji sądowej od 2016 roku zapowiedział na spotkaniu w Łomży minister sprawiedliwości Borys Budka. W przyszłorocznym budżecie na regulacje płac w całej administracji rządowej znaleziono 2 mld zł, co pozwoli podwyższyć zamrożone od kilku lat pensje o 5-6 procent - mówił. Nie wiadomo za to, czy ministerstwo będzie miało pieniądze na poprawę infrastruktury. W województwie podlaskim na obiecywaną rozbudowę czeka m.in. Sąd Rejonowy w Zambrowie.

Minister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że po wejściu w życie od 1 lipca nowelizacji kodeksu postępowania karnego do sądu wpływa mniej spraw. Jego zdaniem wynika to albo z polubownego załatwiania problemu, albo z faktu, że prokuratorzy jeszcze przygotowują się do tych zmian. Jak sprawdzają się nowe zapisy w kodeksie, można będzie ocenić - zdaniem ministra - dopiero w listopadzie 2015 roku.

Kluzik-Rostkowska o potrzebie zmian w edukacji zawodowej

Szkolnictwo zawodowe w Polsce nie przystaje do potrzeb rynku pracy - mówiła w Białymstoku minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. O tym, jak to zmienić i jak zachęcać młodych ludzi, by wybierali technika i szkoły zawodowe, rozmawiała z dyrektorami szkół oraz przedsiębiorcami. - Potrzebna jest znacznie większa swoboda dyrektora szkoły w dobieraniu sobie kadry - zauważyła.

Joanna Kluzik-Rostkowska spotkała się z przedszkolakami i nauczycielami Przedszkola Samorządowego nr 26, później pojechała do uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej i wzięła udział w spotkaniu z pracodawcami i dyrektorami szkół zawodowych.

W Suwałkach m.in. o finansowaniu mediów publicznych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska spotkała się w Suwałkach z przedstawicielami świata kultury. Rozmawiano o bieżących problemach m.in. w pozyskiwaniu pieniędzy na projekty czy organizację wydarzeń artystycznych. Po spotkaniu minister przyznała, że chociaż Suwałki zdecydowanie się zmieniły, to problemy przedstawicieli instytucji kulturalnych są nadal aktualne.

Przy okazji wizyty w Suwałkach minister zabrała głos w sprawie finansowania mediów publicznych. Jej zdaniem potrzebne są konkretne zmiany. - Jeżeli media publiczne mają reprezentować wysoką jakość programową, to muszą być finansowane w znacznie pewniejszy sposób niż dotychczas - zaznaczyła. - System funkcjonujący w Polsce w tej chwili, czyli abonament ściągany od właścicieli telewizorów, i to nie wszystkich, jest niesprawiedliwy społecznie. Także niewątpliwie wymaga to nowej ustawy audiowizualnej, niewątpliwie wymaga to uregulowania sprawy opłat albo śmiałej decyzji, że media będą finansowane z budżetu państwa - mówiła.

Oprócz wizyty w Suwałkach, Małgorzata Omilanowska odwiedziła także Dwór Czesława Miłosza w Krasnogrudzie.

"Widzę, że można w takiej odległej od Warszawy krainie korzystać z najnowszych technologii"

O zielonej energii i nowoczesnych technologiach mówił wizytujący Suwalszczyznę minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. Minister odwiedził stację regazyfikacji LNG w Zielonym Kamedulskim koło Suwałk. Jak przyznał, cieszy go to, w jakim kierunku rozwija się technologia w regionie. - Widzę, że można też w takiej odległej od Warszawy krainie korzystać z najnowszych technologii, które pozwalają ogrzewać się i patrzeć bezpiecznie w przyszłość - mówił. Minister dodał, że wizyta na Suwalszczyźnie uświadomiła mu, jaki majątek Skarb Państwa posiada na północnym-wschodzie.

Oddana w ubiegłym roku do użytku suwalska stacja Polskiej Spółki Gazownictwa zasila w gaz blisko 5 tysięcy mieszkańców miasta. Docelowo, w ciągu kolejnych 30 lat, gaz ma popłynąć do około 50 tysięcy odbiorców. Obiekt powstał ramach projektu PESO i swym zasięgiem poza Suwałkami obejmuje także Pisz, Ełk i Olecko.

Spotkania z siemiatyckimi samorządowcami, białostockimi rektorami i przedsiębiorcami

W Siemiatyczach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z samorządowcami mówił głownie o planach resortu na najbliższy rok. Stwierdził, że jest coraz więcej środków na walkę z bezrobociem, pomoc emerytom i matkom z małymi dziećmi.

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna wieczorem był na Podlaskim Forum Gospodarczym. We wtorek odwiedzi młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Minister finansów Mateusz Szczurek sprawdził, jak pracuje urząd kontroli skarbowej, a prof. Lena Kolarska-Bobińska - szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego - spotkała się z rektorami białostockich uczelni wyższych.

Dwudniowa wizyta Beaty Szydło

We wtorek z dwudniową wizytą do województwa podlaskiego przyjedzie kandydatka PiS na premiera - Beata Szydło. Odwiedzi między innymi Łomżę, Augustów i Białystok. W stolicy Podlasia odbędzie się konwencja regionalna, na której zaprezentowana zostanie lista podlaskiego PiS do parlamentu oraz spotkanie z mieszkańcami Białegostoku. Początek o 18:30 w Teatrze Dramatycznym. W środę Beata Szydło zajedzie do Kulesz Kościelnych w powiecie wysokomazowieckim. Tam o 10:00 spotka się z rolnikami (plac na ul. Głównej).

Konferencja Zjednoczonej Lewicy

We wtorek konferencję w Białymstoku zaplanowała też KKW Zjednoczona Lewica. O 11:30 przed urzędem wojewódzkim będą Barbara Nowacka, Dariusz Joński i Krzysztof Gawkowski. Przedstawią projekty ustaw sejmowych w sprawie minimalnej stawki godzinowej za pracę, podniesienia najniższych rent i emerytur oraz bezpłatnych leków.

(gp, ag, jż, ji, wsz, IAR/lep, zmj, wsz)

Zobacz też:
Kraj: Rząd przyjął Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok