Radio Białystok | Wiadomości | Region: Kontrowersje wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej

Region: Kontrowersje wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej

7.12.2015, 15:46, akt. 15:46

Foto: Aneta Gałaburda
Foto: Aneta Gałaburda


0:00
0:00
Kontrowersje wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Leśnicy chcą pozyskiwać więcej drewna z Puszczy Białowieskiej. Ta sprawa budzi wiele kontrowersji. Przyrodnicy uważają, że oznacza to koniec ochrony tego obszaru.

W poniedziałek (7.12) w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Nadleśnictwa Białowieża odbyła się dyskusja publiczna na ten temat. Leśnicy mówią, że chcą zwiększenia wycinki, ponieważ drzewa atakuje kornik drukarz. Argumentują, że brak reakcji może spowodować wymieranie Puszczy.

Więcej w relacji Wojciecha Szubzdy zamieszczonej poniżej

1 grudnia minął termin wnoszenia uwag dotyczących aneksu aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. Ten został napisany, ponieważ leśnicy uważają, że by ratować Puszczę, powinni wyciąć więcej drzew, a poprzedni plan na to nie pozwalał. Swoją prośbę uzasadniają gradacją kornika drukarza i jego fatalnym wpływem na drzewostany.

Nadleśnictwo Białowieża to jedno z 3 nadleśnictw Puszczy Białowieskiej (pozostałe to Browsk i Hajnówka), dla których w październiku 2012 r. zostały zatwierdzone plany urządzenia lasu na lata 2012-2021. Zakładały one przede wszystkim ograniczenie cięć. Z drzewostanów Puszczy Białowieskiej w ciągu 10 lat pozyskane miało być ponad 480 tys. m3 drewna, z czego w Nadleśnictwie Białowieża miało przypadać blisko 64 tys. m3. Zatwierdzone w 2012 r. plany urządzenia lasu były postrzegane przez przyrodników jako rozwiązanie zapewniające rozsądną ochronę wartości przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Jednak tylko przez niecałe 4 lata realizacji planu leśnicy wycięli dużo więcej.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w ciągu 6 lat pozostałych do 2021 r., pozyskać dodatkowo 318 tys. m3. Roczne pozyskanie drewna w latach 2016-2021 miałoby być więc ponad ośmiokrotnie większe. To oburzyło przyrodników, ale nie tylko, bo negatywne stanowisko w sprawie aneksowania planu wyraziły m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz (jednogłośnie) Państwowa Rada Ochrony Przyrody. Argumentem ma być m.in. to, że aneks nie uwzględnia kluczowego Planu Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska i zobowiązań wynikających ze specjalnego statusu Puszczy Białowieskiej jako Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. (ag, wsz/mk, zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok