Radio Białystok | Wiadomości | Jak oddaje się krew? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Jak oddaje się krew? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

28.09.2017, 15:22, akt. 16:08

Krew oddaje w Polsce ponad 600 tysięcy osób rocznie, w naszym województwie to ponad 20 tysięcy. Podlascy dawcy są wyjątkowi - i to nie tylko w skali kraju, ale także Europy.

Jak oddaje się krew - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego, foto: Monika Kalicka
Jak oddaje się krew - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego, foto: Monika Kalicka

Jak oddaje się krew? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Jak mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon "mamy najlepszych dawców w całym kraju dlatego, że wskaźnik ilości oddanej krwi na mieszkańca jest najwyższy. Mamy ponad 50 donacji na tysiąc mieszkańców. To jest absolutny rekord w naszym kraju i znacznie powyżej średniej europejskiej. 

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży powyżej 50 kilogramów. Na stałe z oddawania krwi dyskwalifikują np. przebyta żółtaczka, jaska, czy astma. Przed oddaniem krwi powinniśmy zjeść lekki posiłek - radzi lekarz Magdalena Zieniewicz. Przy każdej wizycie wykonywane jest badanie lekarskie i wszystko musi być w normie - dodaje. "Ciśnienie, prawidłowa czynność serca, stan skóry, węzłów chłonnych, nie może też być dysproporcji pomiędzy masą ciała a wzrostem" - mówi lekarka. 

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok 

Dziennikarze Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili przekonać tych, którzy wahają się, czy oddać krew. Okazją do tego są rozpoczynające się we wtorek (22.11) Dni Honorowego Krwiodawstwa organizowane przez PCK. Potrwają do piątku. Kamil oddaje krew regularnie, Andrzej sporadycznie. Wspólnie wybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Nie byli jedynymi dawcami, musieli odstać trochę w kolejce, potem przeszli badania i wywiad lekarski, okazało się że u żadnego z nich nie ma przeciwwskazań do oddania krwi. Później dotarli na II piętro, gdzie oddali krew - Kamilowi zajęło to nieco ponad 8 minut, a Andrzejowi minutę dłużej. Cała ich wizyta w centrum trwała trochę powyżej godziny. Na koniec dostali dużą paczkę czekolad i wafelków. Obaj przekonują, że oddawanie krwi nie boli, trwa niedługo, a w czasie donacji czuli się dobrze. Podkreślają, że warto pomagać osobom potrzebującym i zachęcają do podzielenia się tym najcenniejszym darem. 

| red: ary, sk, maj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Adam Dąbrowski
DOŻYNKI
19.08.2018, 08:34, akt. 08:39

Dożynki Gminne w Nowych PiekutachMobilny punkt poboru krwi w RCKiK w Białymstoku, foto: Monika Kalicka
SUWAŁKI
19.08.2018, 07:21, akt. 15:33

W Suwałkach można oddać krewźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok