Radio Białystok | Wiadomości | Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach - jest wyrok

Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach - jest wyrok

6.04.2017, 10:34, akt. 12:58

Sąd rejonowy naruszył zasady oceny zgromadzonych dowodów. Tak Sąd Okręgowy w Suwałkach uzasadnił wyrok uchylający ogłoszone w pierwszej instancji uniewinnienia pięciu osób ws. zakłócenia wystawy poświęconej gen. Andersowi. Sprawa trafiła do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.

Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Proces apelacyjny w sprawie osób obwinionych o zakłócenie wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Sprawa zakłócenia wystawy o Władysławie Andersie w Suwałkach trafiła do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uzasadnienie wyroku

- Dowody zgromadzone w sprawie były przez sąd pierwszej instancji ocenione w sposób dowolny, co doprowadziło do szeregu błędów w ustaleniach faktycznych poczynionych w sprawie i dlatego konieczne jest jej ponowne rozpoznanie - mówił uzasadniając wyrok sędzia Jacek Sowul.

Jeden z obrońców obwinionych osób, mec. Jakub Wende, powiedział po publikacji wyroku dziennikarzom, że do ustnego uzasadnienia nie chce się odnosić, chce zaczekać na uzasadnienie pisemne, które w tej sytuacji sąd musi sporządzić z urzędu.

- Kwestia wolności, praw, obowiązków jest kwestią bardzo skomplikowaną i wymaga szczegółowej analizy - powiedział reprezentujący policję przed sądem podinsp. Jarosław Golubek z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. To policja złożyła apelację. Chce w tej sprawie wobec obwinionych kar ograniczenia wolności, poprzez nałożenie na nich obowiązku od 20 do 40 godzin prac społecznych.

Incydent na wystawie "Armia Skazańców"

Proces, który w pierwszej instancji zakończył się 19 stycznia, związany jest z incydentem, do którego doszło 4 marca 2016 roku. Był to ostatni dzień kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających do Senatu, w okręgu obejmującym część województwa podlaskiego.

Kandydatka PiS Anna Maria Anders, która ostatecznie mandat zdobyła, uczestniczyła wtedy w otwarciu wystawy "Armia Skazańców" w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Wystawa poświęcona była ojcu Anny Marii Anders - gen. Władysławowi Andersowi. Na wystawie byli też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister Jarosław Zieliński.

Otwarcie wystawy zakłóciła grupa osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Były to osoby starsze, część z nich miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Doszło do utarczek słownych.

Policja uznała, że przepisy naruszyło pięć osób 

Po kilku miesiącach badania sprawy suwalska policja uznała, że w sumie pięć osób naruszyło w trakcie wystawy przepisy kodeksu wykroczeń, mówiące o naruszeniu porządku w miejscu publicznym "krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem". Przed sądem policja wnioskowała - w przypadku każdego z obwinionych - o miesiąc ograniczenia wolności i wyegzekwowanie w tym czasie od 20 do 40 godzin prac społecznych.

Sąd Rejonowy w Suwałkach w pierwszej instancji piątkę obwinionych uniewinnił. Uznał, że do zakłócenia otwarcia wystawy co prawda doszło, ale nie był to taki czyn, jaki zarzucono tym osobom w oparciu o przepisy kodeksu wykroczeń. Decydując o uniewinnieniu, sąd oparł się m.in. na zapisach Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczących swobody wypowiedzi. Uznał też, że obwinieni mieli prawo do wyrażenia swoich opinii publicznie, wobec aktywnych polityków i w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces o zakłócenie wystawy o Andersie - suwalska policja odwołała się od uniewinnień

9.02.2017, 17:02

Policja uznała, że 5 osób naruszyło przepisy kodeksu wykroczeń podczas otwarcia wystawy "Armia Skazańców" poświęconej gen. Władysławowi Andersowi.


Uniewinnienia ws. zakłócenia wystawy o gen. Andersie w Suwałkach

19.01.2017, 11:40

Policja chciała w tej sprawie kar miesięcznego ograniczenia wolności poprzez prace społeczne. Wyrok nie jest prawomocny





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok