Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy i internauci znów mogą obserwować życie orlików krzykliwych

Naukowcy i internauci znów mogą obserwować życie orlików krzykliwych

20.04.2017, 06:00

Życie orlików krzykliwych, ich zachowania w naturze można ponownie obserwować w internecie, dzięki kamerze zainstalowanej w gnieździe tych ptaków w nadleśnictwie Rudka. Obserwacje prowadzą pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.. 

Zrzut ekranu z internetowej transmisji Instytutu Biologii UwB
Zrzut ekranu z internetowej transmisji Instytutu Biologii UwB

Podglądanie życia ptaków cieszy się dużym powodzeniem 

W ubiegłym roku kilkanaście tysięcy osób śledziło losy pary orlików, która z sukcesem wychowała pisklę. 

Kamerę zainstalowano pod koniec marca. Udało się już zarejestrować powrót z zimowiska w Afryce orlików do gniazda. Ptaki przyleciały 14 kwietnia. "Nie wiadomo ze stuprocentową pewnością, czy to ta sama para co przed rokiem, ale raczej tak" - powiedział w środę (19.04) Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Orliki nie są oznakowane. 

Badacze pomogli zbudować gniazdo

Na razie jest bardzo zimno, ptaki z rzadka pojawiają się na gnieździe. By zachęcić orliki do budowy gniazda, które po ubiegłorocznym sezonie było zniszczone, badacze dołożyli do gniazda patyki. "Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Jakoś nie widzę, żeby się uwijały. (...) Widać było, że pojedyncze gałązki kładły" - opisał Paweł Mirski. Przypomniał, że w 2016 r. orliki miały uproszczone zadanie, bo gniazdo "wyremontował" im myszołów. 

Zaloty i "prezenty" od samca

Para odbyła gody i zaloty, samiczka dostawała "prezenty" od samca w postaci pokarmu (np. różne gryzonie). Będzie to jeszcze trwać do końca kwietnia lub dłużej. Paweł Mirski wyjaśnił, że obdarowując samicę, samiec chce jej udowodnić, że potrafi polować i będzie w stanie wykarmić ją, gdy będzie wysiadywała jajo, a potem, gdy będzie się opiekowała pisklęciem - bo wówczas najczęściej samica siedzi w gnieździe. "Trzy czwarte pokarmu przynosi wtedy samiec, musi więc pokazać, że jest dobrym łowcą" - dodał. Jak zauważył, "deserem" dla orlika są płazy - w gorące dni są one niczym "lody", bo orlik nie pije wody, a przyjmuje ją tylko w spożywanych pokarmach. 

Popularyzacja przyrody

Biolodzy podkreślają, że w obserwacji orlików nie chodzi o "wielką naukę", ale o popularyzację przyrody. W ubiegłym roku udało się m.in. zaobserwować nocny atak bielika na samicę wysiadującą jajo, ataki puszczyków, "To jest dla mnie wszystko ciekawe dla samego poznania gatunku. Mówi się, że bielik jest niebezpieczny dla orlików, dla bocianów czarnych, dla innych gatunków gniazdujących w lesie, (...) ale to widać gołym okiem, że tam, gdzie się pojawia bielik, to orlik albo się przenosi albo gdzieś ucieka, bo bielik potrafi zaatakować" - mówi Paweł Mirski. 

Transmisja z gniazda jest udoskonalona technicznie

Ponieważ w tym roku transmisja z gniazda jest udoskonalona technicznie - jest nie tylko obraz, ale również dźwięk - jeśli tylko orliki pojawią się w okolicy gniazda, a nie będzie ich widać, będzie je można usłyszeć. Słychać też wszystkie dźwięki otaczającej przyrody, także wiatr, bo gniazdo znajduje się wysoko na drzewie. Dźwięk pomoże też badaczom w interpretacji zachowań orlików - przyznaje Paweł Mirski. 

Orliki krzykliwe można oglądać pod adresem: https://biologia.biol-chem.uwb.edu.pl/podstrony/orlik-krzykliwy/. Czasami biolodzy o wydarzeniach, które mają miejsce w gnieździe dowiadują się od internautów, którzy przekazują im swoje obserwacje. 

Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów występujących w Polsce. Długość ciała tego ptaka to ok. 60 cm, waży ok.1,5 kg. 

Informacje zebrane z obserwacji posłużą do publikacji prac naukowych, powstaje również praca magisterska.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Parki narodowe Biebrzański i Dzukijski na Litwie promują turystykę ornitologiczną

17.04.2017, 12:55

Największy polski park narodowy - Biebrzański - oraz największy litewski - Dzukijski Park Narodowy - będą się wspólnie promować jako miejsca atrakcyjne dla turystyki ornitologicznej i ekoturystyki.


Obserwacje orlików krzykliwych przydatne w badaniach naukowych

9.09.2016, 12:52

Dzięki kamerze zainstalowanej w gnieździe orlików, biolodzy od wiosny obserwowali - wspólnie z internautami - życie rodziny orlików.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu
Fot. Joanna Żemojda
23.06.2018, 07:27, akt. 07:31

Nocny turniej piłki siatkowej w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok