Radio Białystok | Wiadomości | Ostatni dzień pisemnych egzaminów maturalnych. Uczniowie zdawali języki mniejszości narodowych

Ostatni dzień pisemnych egzaminów maturalnych. Uczniowie zdawali języki mniejszości narodowych

autor: Anna Petrovska

24.05.2017, 06:12, akt. 18:28

Ostatni dzień egzaminów maturalnych to czas języków mniejszości narodowych – białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego.  

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Zdaniem wielu uczniów II LO w Bielsku Podlaskim matura z języka białoruskiego nie była taka trudna - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Matura z języka białoruskiego

Około 150 uczniów w Podlaskiem pisało w środę (24.05) maturę z języka białoruskiego. To tradycja w szkołach z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim i Hajnówce, gdzie głównie uczą się uczniowie tej mniejszości narodowej. Matura z języka mniejszości jest obowiązkowa dla uczniów tych szkół.

Język białoruski miało zdawać w środę łącznie 168 osób w Bielsku Podlaskim i Hajnówce, jednak 15 było zwolnionych z tego egzaminu jako laureaci i finaliści olimpiady językowej. W Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce maturę pisało 58 uczniów, w II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim egzamin pisało 95 maturzystów.

W Bielsku niektórzy uczniowie skończyli pisać maturę znacznie przed czasem. Na napisanie egzaminu na poziomie podstawowym mieli 170 minut, pierwsi abiturienci wychodzili z egzaminu przed upływem dwóch godzin.

- Uczniowie mieli m.in. do wyboru napisanie rozprawki na podstawie fragmentu "Matki" Janki Bryla i innych tekstów kultury o tym, czy współczesnemu człowiekowi potrzebne są przykłady bohaterstwa albo analizę i interpretację wiersza Maksima Tanka "Ryciny Franciszka Skaryny" - poinformowała nauczycielka białoruskiego w bielskim liceum Anna Brzozowska. 

Dodała, że w tym roku obchodzono 500-lecie wschodniosłowiańskiego drukarstwa, a Skaryna był pierwszym człowiekiem, który zaczął drukować teksty w języku białoruskim. Uczniowie oceniali, że egzamin "był do napisania".

Uczennice II licem w Bielsku Ewa i Dominika powiedziały, że matura "była w miarę prosta, tematy raczej się podobały". Dyrektor bielskiego liceum Andrzej Stepaniuk powiedział, że tegoroczni abiturienci liceum z językiem białoruskim to chyba ostatni rocznik, w którym jest ich więcej niż sto. W pozostałych klasach jest już poniżej stu uczniów, co wynika z niżu demograficznego. - Ja się cieszę, że moja młodzież przystępuje do matury z języka białoruskiego. Jak jest ich stu, to jest coś - powiedział Andrzej Stepaniuk.

Dodał, że chodzi jednak nie tylko o to, by mieć maturę z tego języka. - Chodzi też o to, żeby po pierwsze w ich młodych głowach pozostało odrobinę samej znajomości języka białoruskiego i kultury białoruskiej, bo tego też staramy się uczyć. Chciałbym też, żeby poznali historię Białorusinów Podlasia, bo co najmniej od kilku lat staramy się na tym skupić swoją uwagę - dodał dyrektor.
Egzamin z języka litewskiego

19 uczniów jedynego w Polsce liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku pisało w środę (24.05) maturę z litewskiego. To dla nich egzamin obowiązkowy. Gmina Puńsk w powiecie sejneńskim jest bardzo często nazywana najbardziej litewską gminą w Polsce. Większość jej mieszkańców deklaruje taką narodowość.

Liceum w Puńsku nosi imię 11 Marca. To data ważna w historii Litwy nawiązująca do 11 marca 1990 r. - święta odzyskania niepodległości przez Litwę po latach przynależności do ZSRR. Puńskie liceum jest szkołą z ponad 50-letnią historią. W ocenie dyrektorki tej placówki Ireny Marcinkiewicz, tegoroczne tematy maturalne nie były zaskoczeniem dla maturzystów. - Wychodzili z egzaminu spokojni i zadowoleni - mówiła.

Na maturze zawsze do wyboru są dwa tematy: rozprawka i interpretacja tekstu. W tym roku w rozprawce - jak powiedziała Irena Marcinkiewicz - było trzeba odpowiedzieć na pytanie: "Czy warto się poświęcić dla drugiego człowieka?" w oparciu o książkę Dalii Grinkeviciute "Litwini przy Morzu Łaptiewów". Dyrektorka powiedziała, że to książka wspomnieniowa o wywózce na Sybir. Natomiast drugi temat - interpretacja utworu poetyckiego - dotyczyła wiersza Vincasa Kudirki (1858-1899), autora słów i muzyki do litewskiego hymnu narodowego. Zadaniem młodzieży było zinterpretowanie wiersza "Labora". Jak powiedziała dyrektorka, to powszechnie znany wiersz, a opowiada o tym, że trzeba pracować i mieć ideały, kiedy jest się młodym.

Mniejsza liczba maturzystów piszących maturę z języka litewskiego

Dyrektor pytana o mniejszą niż w latach poprzednich liczbę maturzystów (w latach ubiegłych maturę z języka litewskiego zdawało co roku ponad 30 uczniów), mówiła, że powodem jest niż demograficzny. Choć - jak zauważyła - procent uczniów przychodzących do puńskiego liceum z gimnazjów z litewskim językiem nauczania, jest co roku porównywalny.

W liceum w Puńsku wszystkie przedmioty z wyjątkiem języka polskiego, historii i geografii są wykładane po litewsku. Litewskiego - jako dodatkowego - można się też uczyć w liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Jednak w tej szkole nikt w tym roku nie zdawał egzaminu dojrzałości z języka litewskiego.

W tym roku szkolnym - jak podaje Kuratorium Oświaty w Białymstoku - na wszystkich etapach nauczania języka litewskiego uczy się w Podlaskiem 600 uczniów i przedszkolaków. Najwięcej w podstawówkach: 276 uczniów; natomiast w liceach: 82 uczniów.

To ostatni dzień tegorocznej sesji pisemnych egzaminów maturalnych. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwaj uczniowie, którzy rozpylili gaz w zambrowskiej szkole, nie usłyszeli zarzutów

23.05.2017, 17:11

Nie będzie zarzutów dla dwóch nastolatków, którzy rozpylili gaz pieprzowy w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie.


Białostockie uczelnie czekają na maturzystów - rozpoczyna się rekrutacja

16.05.2017, 16:03

Na maturzystów czeka kilka tysięcy miejsc na białostockich uczelniach. We wtorek (16.05) rozpoczęła się rekrutacja na największą z nich - Uniwersytet w Białymstoku.


Każdy maturzysta, który nie zgodzi się z wynikiem egzaminu pisemnego, może złożyć odwołanie do OKE

15.05.2017, 15:52

Choć nikomu nie życzymy, by musiał to robić, to jednak dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość. Każdy maturzysta, który nie zgodzi się w wynikiem egzaminu pisemnego, może złożyć odwołanie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - w przypadku województwa podlaskiego - znajdującej się w Łomży.


Kilka tysięcy podlaskich maturzystów napisało egzamin z języka angielskiego

8.05.2017, 07:39

Po egzaminach z języka polskiego i matematyki oraz weekendowej przerwie, w poniedziałek (8.05) uczniowie napisali ostatni obowiązkowy egzamin pisemny tegorocznych matur, czyli język obcy nowożytny.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok