Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy powiatu hajnowskiego złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum ws. zarządzania Puszczą Białowieską

Mieszkańcy powiatu hajnowskiego złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum ws. zarządzania Puszczą Białowieską

30.04.2024, 07:55, akt. 08:32

Do starostwa powiatowego w Hajnówce wpłynął w poniedziałek (29.04) wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Sprawą będzie się zajmować nowy samorząd powiatu.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Wniosek o referendum złożyła grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej". Pod wnioskiem zebrano 4 tys. 384 podpisy poparcia czyli o tysiąc więcej niż było to wymagane. Podpisy były zbierane od połowy marca.


Wniosek wpłynął do biura podawczego starostwa

Starosta hajnowski Andrzej Skiepko informuje, że wniosek wpłynął do biura podawczego starostwa. Wyjaśnia, że w związku z końcem kadencji samorządu, do 7 maja - na kiedy planowana jest sesja nowej rady powiatu - wniosek będzie czekać. Zgodnie z procedurą, musi być najpierw powołany nowy przewodniczący rady powiatu hajnowskiego, bo to on będzie powoływać komisję, aby na początek sprawdzić ten wniosek pod względem formalnym.


W referendum ma być tylko jedno pytanie

Inicjatorzy chcą, aby mieszkańcy odpowiedzieli w referendum na jedno pytanie: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego; przy udziale samorządów i społeczności lokalnej; w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej".


Prace nad przeprowadzeniem referendum rozpoczęły się w lutym

Pomysł na referendum pojawił się po prezentacji w lutym na posiedzeniu senackiej komisji klimatu i środowiska projektu ustawy, który zakłada ochronę puszczy w formie takiej jak park narodowy.

Senator Stanisław Gawłowski informował wówczas, że prezentacja projektu to początek dyskusji. 


Projekt ustawy miałby ujednolicić zarządzanie Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO 

Obecnie ok. 10 tys. ha puszczy to Białowieski Park Narodowy, resztą zarządzają Lasy Państwowe. Projekt ustawy pokazany w Senacie mówi m.in. o likwidacji nadleśnictw. Sprzeciwy wywołały m.in. proponowane zapisy dotyczące wywłaszczeń gruntów. Uczestniczący w tej komisji samorządowcy z powiatu hajnowskiego podkreślali, że nie był on konsultowany z mieszkańcami regionu puszczy.

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska informowała, że są kontynuowane prace nad tzw. zintegrowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska, a równolegle ministerstwo prowadzi też swoje prace nad ustawą, tzw. konstytucją dla puszczy. Dotychczas założeń tej konstytucji ministerstwo klimatu nie zaprezentowało.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dr Renata Krzyściak-Kosińska koordynatorką ds. współpracy z UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej

18.04.2024, 09:31

Dr Renata Krzyściak-Kosińska została koordynatorką ds. współpracy z UNESCO w sprawach dotyczących Puszczy Białowieskiej.


Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

25.03.2024, 21:04

Przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO opowiedzieli się w poniedziałek w Białymstoku radni sejmiku województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy "O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska".


Mieszkańcy Hajnówki rozpoczęli zbiórkę podpisów w sprawie lokalnego referendum dotyczącego Puszczy Białowieskiej

13.03.2024, 15:04

Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej rozpoczęła w środę w Hajnówce (Podlaskie) zbiórkę podpisów poparcia pod wnioskiem o referendum lokalne o zarządzaniu Puszczą Białowieską. Jej działacze, jednocześnie kandydaci w wyborach samorządowych, są przeciwni zaprezentowanemu w lutym w Senacie projektowi ustawy ws. zarządzania puszczą.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok