Radio Białystok | Wiadomości | Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

25.03.2024, 21:04, akt. 21:50

Przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO opowiedzieli się w poniedziałek w Białymstoku radni sejmiku województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy "O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska".

Topiło, Puszcza Białowieska, fot. Marcin Mazewski
Topiło, Puszcza Białowieska, fot. Marcin Mazewski

Historia sporu

Projekt tej ustawy był zaprezentowany w lutym na senackiej komisji klimatu i środowiska. Wywołał protesty np. samorządów powiatu hajnowskiego, przedstawicieli mieszkańców rejonu puszczy. Chodziło m.in. o zapisy dotyczące wywłaszczeń gruntów prywatnych. Podnoszono też, że projekt nie był konsultowany z lokalnymi władzami i mieszkańcami.


Nie jesteśmy przeciwni ochronie Puszczy Białowieskiej, bo to jest dziedzictwo narodowe i światowe, natomiast dla Puszczy Białowieskiej i całego obszaru Puszczy Białowieskiej potrzebny jest porządny projekt i porządna ustawa, która by regulowała i pogodziła wszystkie strony - mówił radny PSL Jerzy Leszczyński.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) poinformował, że po Wielkanocy będzie wnioskował do rządu o specjalny program inwestycyjny dla Puszczy Białowieskiej. "Czyli formy zachęt i formy wsparcia, czyli dodatkowych środków, a nie jakichś ograniczeń bądź uciążliwości, jeśli chodzi o działanie" - dodał Kosicki.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała w ostatnich dniach na sejmowej komisji ochrony środowiska, że projekt przedstawiony w lutym na senackiej komisji klimatu nie jest w żadnym procedowaniu w trybie poselskim czy senackim, nie ma go także w rządowym procesie legislacyjnym. Dodała też, że nie są obecnie w ministerstwie prowadzone prace nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.

W sobotę minister klimatu powiedziała PAP, że w ciągu kilku najbliższych tygodni powinny być natomiast zaprezentowane założenia przygotowywanego w ministerstwie projektu ustawy - tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczyła wcześniej ustawa ta ma rozwiązać sprawę zarządzania puszczą, ma być konsultowana ze wszystkimi zainteresowanymi sprawą środowiskami.

W ostatnich dniach ministerstwo przekazało także misji UNESCO, która była w ubiegłym tygodniu w Puszczy Białowieskiej, roboczą wersję przygotowanego w ciągu dwóch ostatnich lat tzw. Zintegrowanego Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska (Białowieża Forest). Dokumentu tego wymaga od Polski UNESCO (rekomendowało to Polsce w 2018 r.), bo taki plan musi mieć każdy obiekt światowego dziedzictwa. Plan - na zlecenie poprzednich władz ministerstwa klimatu - przygotował do końca 2023 r. Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Minister dodała, że Polska czeka teraz na zwrotne rekomendacje do tego planu ze strony UNESCO.


Protesty i referendum

Przeciwko projektowi zaprezentowanemu w lutym w Senacie, protestują samorządy i niektórzy mieszkańcy powiatu hajnowskiego. W marcu gminy z tego terenu i powiat hajnowski przyjmowały stanowiska przeciwne temu projektowi. Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej zbiera podpisy pod przeprowadzeniem referendum lokalnego ws. zarządzania Puszczą Białowieską. Starosta hajnowski Andrzej Skiepko powiedział w poniedziałek PAP, że wniosek z wymaganymi podpisami jeszcze do starostwa nie wpłynął.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 22 radnych sejmiku, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał, 5 osób nie oddało głosu, trzy były nieobecne.

Stanowisko sejmiku ma trafić do premiera, minister klimatu, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących sejmowej i senackiej komisji klimatu i środowiska, wojewody podlaskiego, Komisji Europejskiej.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister ochrony środowiska: nie prowadzimy prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego

20.03.2024, 21:55

Ministerstwo klimatu nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego - zapewniała podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska.


Podlascy radni PSL sprzeciwiają się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

26.02.2024, 19:14

Sprzeciwiają się mieszkańcy, samorządowcy, Zarząd Województwa Podlaskiego. Teraz przeciwko projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej wystąpili podlascy radni PSL. Pod specjalnym stanowiskiem w tej sprawie podpisało się 5 radnych sejmiku.


Zarząd Województwa Podlaskiego sprzeciwia się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

19.02.2024, 20:37

Projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej sprzeciwia się Zarząd Województwa Podlaskiego. Przyjął specjalne stanowisko w tej sprawie. Chodzi o projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Powstał on przy współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok