Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd Województwa Podlaskiego sprzeciwia się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

Zarząd Województwa Podlaskiego sprzeciwia się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

autor: Renata Reda

19.02.2024, 20:37, akt. 20:44

Projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej sprzeciwia się Zarząd Województwa Podlaskiego. Przyjął specjalne stanowisko w tej sprawie. Chodzi o projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Powstał on przy współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot.

fot. PRB
fot. PRB

Projekt przewiduje likwidację trzech istniejących nadleśnictw - w Białowieży, Hajnówce i Browsku oraz zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w granicach nowego parku.


Nie wyobrażamy sobie tworzenia takiego prawa, które nie będzie działało na rzecz naszych mieszkańców. Jest sprawą niedopuszczalną, że taki akt prawny nie był z nikim konsultowany, on odbiega od rzeczywistości i szkodzi przedsiębiorcom, samorządom i zwykłym mieszkańcom – mówi marszałek Artur Kosicki.


Projekt ustawy, zaprezentowany na posiedzeniu senackiej komisji klimatu, przewiduje objęcie nową formą ochrony  przyrody całego obszaru Puszczy Białowieskiej (prawie 60 tys. ha) i likwidację trzech istniejących nadleśnictw: w Białowieży, Hajnówce i Browsku oraz zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w granicach nowego parku. 


Zrealizowanie ustawy ograniczy lokalne inwestycje i działalność gospodarczą na tych terenach. Może też doprowadzić do zubożenia i zwiększenia się bezrobocia w tej części regionu – podkreśla Marek Malinowski.


Pomysłowi objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego sprzeciwiają się także lokalni mieszkańcy. W niedzielę w Hajnówce odbył się protest w tej sprawie. Mieszkańcy chcą przeprowadzenia lokalnego referendum, a swoje negatywne stanowisko zamierzają przedstawić parlamentarzystom i prezydentowi RP.

Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. W 1992 r. wpis rozszerzono o białoruską część Puszczy Białowieskiej, tworząc jeden obiekt transgraniczny. 

W 2014 r. miejsce Światowego Dziedzictwa zostało rozszerzone na całą polską część Puszczy Białowieskiej. Obecnie obszar ten rozciąga się w obu krajach na powierzchni liczącej 141 885 ha.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Protest w Hajnówce - mieszkańcy są przeciwni projektowi ustawy o Puszczy Białowieskiej

18.02.2024, 15:07

Nie zgadzają się na postulaty zawarte w projekcie ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Mieszkańcy puszczańskich miejscowości protestowali w niedzielę (18.02) w centrum Hajnówki.


Poseł PiS pyta ministerstwo klimatu o projekt ustawy o Puszczy Białowieskiej

16.02.2024, 19:16

Czy ministerstwo klimatu i środowiska popiera projekt ustawy, który przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego? O to pyta podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok