Radio Białystok | Wiadomości | Protest w Hajnówce - mieszkańcy są przeciwni projektowi ustawy o Puszczy Białowieskiej

Protest w Hajnówce - mieszkańcy są przeciwni projektowi ustawy o Puszczy Białowieskiej

autor: Anna Petrovska

18.02.2024, 15:07, akt. 15:56

Nie zgadzają się na postulaty zawarte w projekcie ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Mieszkańcy puszczańskich miejscowości protestowali w niedzielę (18.02) w centrum Hajnówki.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

- Jesteśmy przeciwni projektowi i mamy żal, że nikt z nami nie konsultował tej decyzji - podkreślają mieszkańcy.


My mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej negatywnie oceniamy zaprezentowany 13 lutego 2024 r. w Warszawie projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Od 13 lutego mamy serię reakcji społecznych. Chcemy zwrócić uwagę, że w procesie legislacyjnym nie można pomijać tej społeczności, której stanowione prawo ma dotyczyć. Spotykamy się po to, żeby przedstawić stanowisko mieszkańców, którzy dbają o swoją przestrzeń, życie i miejsce - mówi Bogusław Łabędzki.


- Jesteśmy przeciwni temu szaleństwu, które nam się tutaj szykuje - dodają mieszkańcy Hajnówki.


Projekt ustawy tak naprawdę wprowadza obszar ściśle chroniony na terenie całej Puszczy Białowieskiej. W praktyce zarządzający tym obiektem miałby sam decydować czy mieszkańcy mogliby do niego wejść i gdzie mieliby zbierać np. grzyby czy jagody. Samorządy i społeczność lokalna nie będą miały prawa głosu jak Puszcza Białowieska ma być zarządzana i chroniona - mówi poseł Dariusz Piontkowski.


Mieszkańcy chcą przeprowadzenia lokalnego referendum, a swoje negatywne stanowisko przedstawią parlamentarzystom i prezydentowi RP.

Projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska powstał przy współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot. Przewiduje likwidację trzech istniejących nadleśnictw - w Białowieży, Hajnówce i Browsku oraz zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w granicach nowego parku. 

Puszcza Białowieska, nazwana w dokumencie obiektem, ma opierać się o już wyznaczone strefy UNESCO. Przejmuje majątek Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych, włącza mienie Białowieskiego Parku Narodowego. Ma dać gwarancję zatrudnienia dla pracowników parków i Lasów Państwowych oraz wyrównać wynagrodzenia.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poseł PiS pyta ministerstwo klimatu o projekt ustawy o Puszczy Białowieskiej

16.02.2024, 19:16

Czy ministerstwo klimatu i środowiska popiera projekt ustawy, który przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego? O to pyta podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.


Minister klimatu o Puszczy Białowieskiej: decyzje nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie

5.01.2024, 16:21

- Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek (5.01) w Białowieży minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.


Rozpoczęły się konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią Białowieża Forest

12.11.2023, 07:31

Do 3 grudnia potrwają rozpoczęte w poniedziałek (6.11) konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią obiektu światowego dziedzictwa Białowieża Forest - poinformowało biuro prasowe ministerstwa klimatu i środowiska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok