Radio Białystok | Wiadomości | Minister klimatu o Puszczy Białowieskiej: decyzje nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie

Minister klimatu o Puszczy Białowieskiej: decyzje nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie

5.01.2024, 16:21, akt. 17:06

- Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek (5.01) w Białowieży minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

źródło: twitter.com/MKiS_GOV_PL
źródło: twitter.com/MKiS_GOV_PL


0:00
0:00
Paulina Hennig-Kloska odwiedziła Puszczę Białowieską - wizytę podsumowuje Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Będziemy wsłuchiwać się w głos środowisk lokalnych"

W czwartek i w piątek przedstawiciele tego resortu odbyli w Białowieży szereg spotkań, m.in. z leśnikami, samorządowcami czy naukowcami, na temat Puszczy Białowieskiej i ochrony tego obszaru. Byli też w terenie, w tym w miejscach, gdzie w ostatnich latach prowadzone były intensywne wycinki drzew w puszczy.


Kończymy epokę, w której strategiczne, najważniejsze decyzje dotyczące środowiska przyrodniczego, naturalnego w Polsce zapadają zza biurka w Warszawie. Po to tu przyjechaliśmy, by pokazać nowy styl pracy, podejmowania decyzji, który będzie polegał na tym, że "nic o nas bez nas", że będziemy wsłuchiwać się w głos środowisk lokalnych, naukowców, organizacji pozarządowych, samorządowców, podejmując ważne i strategiczne decyzje - mówiła minister na konferencji prasowej.


Podkreślała, że Puszcza Białowieska potrzebuje strategicznych decyzji. Mówiła o potrzebie wypracowania jednolitego głosu, kompromisu w sprawie puszczy.


Bo jednak trzeba przyznać, że różne głosy, różne stanowiska się ścierają. I dotychczas takiego wspólnego głosu, również społeczności lokalnych jako partnera dla naszego ministerstwa brakowało - dodała Paulina Hennig-Kloska.


Zwróciła uwagę, że trwają prace nad różnymi strategicznymi dokumentami dotyczącymi puszczy i Białowieskiego PN. To jest m.in. plan dla UNESCO, plan dla programu Natura 2000, plany urządzania lasu. Mówiła, że każdy z tych dokumentów powstaje odrębnie i nie zawsze są one spójne ze sobą.

Puszczę Białowieską określiła mianem "skarbu narodowego". - Wniosek jest jeden - potrzebujemy konstytucji dla Puszczy Białowieskiej i taki dokument będziemy chcieli przygotować - podkreślała minister. To dokument, który ma wyznaczać plan ochrony tego obiektu przyrodniczego i rozwoju obszaru Puszczy Białowieskiej. - Powstanie on po szerokich konsultacjach z mieszkańcami - podkreślała Paulina Hennig-Kloska.

Możliwe poszerzanie granic parków narodowych

Pytana o możliwość powiększenia Białowieskiego PN, powiedziała, że temu służyła też ta wizyta, aby odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakich granicach, park powinien się poszerzać.


Z naszej strony, koalicji 15 października, jest wola poszerzania granic parków narodowych, tworzenia nowych i chcemy ten postulat wdrożyć w życie. Na pewno obszar Puszczy Białowieskiej jest jednym z tych, nad którym należy pochylić się w pierwszej kolejności. Natomiast takie decyzje (...) nie mogą zapadać zza biurka w Warszawie - mówiła.


Minister podkreśliła, że po tej wizycie - uwzględniając głosy różnych stron, które na tym terenie funkcjonują - będzie tworzony taki plan, żeby "faktycznie te postulaty spełnić". Wskazała, że to wymaga m.in. analizy prawnej.

Dopytywana, czy jest wola i zgoda samorządowców na powiększenie parku, powiedziała, że resort uwzględni każdy głos i - jak zapewniała - "na pewno tego typu plany będą też dalej konsultowane".


Kończymy z pracą, gdzie ogłaszamy plany, a potem będziemy zastanawiać się, jak je wdrożyć w życie, bo to doprowadzało właśnie do pożarów, konfliktów. Szybkie decyzje są bardzo medialne, ale niekoniecznie potem łatwe do wdrożenia w życie - podkreślała szefowa resortu klimatu i środowiska. - Po wizycie usiądziemy za biurkiem i będziemy planować, rysować nowe mapy, kreślić nowe linie, a potem je konsultować, a potem podejmować decyzje. To jest droga, którą będziemy kroczyć - mówiła minister.Wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała poinformował na konferencji, że zostanie zorganizowany otwarty konkurs na stanowisko koordynatora ds. współpracy z UNESCO dla Puszczy Białowieskiej. - Groźba utraty dziedzictwa UNESCO dla Białowieży może oznaczać katastrofę dla wszystkich - od naukowców, przez organizacje pozarządowe, przede wszystkim po lokalne społeczności - mówił.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Miłośnicy przyrody protestują przeciwko działaniom wojska w Puszczy Białowieskiej - zwracają uwagę na wypadki z żubrami

9.12.2023, 16:15

Żubry giną pod kołami ciężarówek, niszczony jest las i okoliczne drogi. Na to wskazują miłośnicy przyrody, którzy protestują przeciwko działaniom wojska w Puszczy Białowieskiej.


Rozpoczęły się konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią Białowieża Forest

12.11.2023, 07:31

Do 3 grudnia potrwają rozpoczęte w poniedziałek (6.11) konsultacje społeczne nad planem zarządzania polską częścią obiektu światowego dziedzictwa Białowieża Forest - poinformowało biuro prasowe ministerstwa klimatu i środowiska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok