Radio Białystok | Wiadomości | Miłośnicy przyrody protestują przeciwko działaniom wojska w Puszczy Białowieskiej - zwracają uwagę na wypadki z żubrami

Miłośnicy przyrody protestują przeciwko działaniom wojska w Puszczy Białowieskiej - zwracają uwagę na wypadki z żubrami

autor: Marta Nazarko

9.12.2023, 16:15, akt. 17:55

Żubry giną pod kołami ciężarówek, niszczony jest las i okoliczne drogi. Na to wskazują miłośnicy przyrody, którzy protestują przeciwko działaniom wojska w Puszczy Białowieskiej.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Miłośnicy przyrody protestowali przeciwko obecności wojska w Puszczy Białowieskiej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę (09.12) przy wjeździe do jednostki wojskowej niedaleko Hajnówki. Przyjechali z różnych części kraju, jak mówili - są wściekli i nie mogą dłużej siedzieć cicho. 

Prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży mówił, że "gdy dwa lata temu przy granicy pojawiło się wojsko, wszyscy mieliśmy do tego wojska jakiś szacunek, ale wojsko nie szanuje Puszczy Białowieskiej, nie szanuje żubrów". Podkreślał też, że wojsko wycina w Puszczy drzewa, pali ogniska w obszarze chronionym, rozciąga drut żyletkowy, który jest pułapką dla zwierząt, wojskowe wozy niszczą drogi. "Przez dwa lata milczeliśmy, ale śmierć trzech żubrów w ciągu ostatniego miesiąca tę czarę goryczy przelała" - powiedział prof. Rafał Kowalczyk. 

Jak zaznaczył, nie wierzy, że wojskowa ciężarówka, która potrąciła zwierzę w Masiewie Starym jechała 40 km/h, bo przy takiej prędkości z pewnością można w porę zareagować, tym bardziej że chodzi o bardzo duże zwierzę, widoczne z daleka. Inni uczestnicy protestu wskazywali, że gdyby to zwykły obywatel doprowadził do śmierci zwierząt znajdujących się pod ścisłą ochroną, z pewnością zostałby pociągnięty do odpowiedzialności.

Dwie sprawy śmiertelnego potrącenia żubrów przez wojskowe ciężarówki bada Żandarmeria Wojskowa. Do pierwszego takiego zdarzenia doszło w listopadzie w Starym Masiewie, gdzie zginął jeden żubr. Dwa kolejne zwierzęta zginęły w poprzedni weekend przy drodze Hajnówka - Białowieża.

Na miejsce protestu miłośników przyrody przyszła też grupa okolicznych rolników, którzy mówili o tym, jak duże szkody w uprawach robią żubry. Podkreślali, że mają świadomość, iż żubr jest chronionym, cennym gatunkiem, ale zwracali uwagę, że potrzebny jest jakiś kompromis i rozwiązanie, by zwierzęta te pozostały w Puszczy i nie wchodziły na pola.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne żubry zginęły pod kołami wojskowej ciężarówki - tym razem między Hajnówką a Białowieżą

4.12.2023, 11:28

Żandarmeria wojskowa wyjaśnia przyczyny wypadku do jakiego doszło w poniedziałek 4 grudnia około trzeciej nad ranem w okolicy miejscowości Nieznany Bór przy granicy z Białorusią. Na trasie z Hajnówki do Białowieży przebiegającej przez Puszczę Białowieską wojskowy jelcz uderzył w dwa żubry. Zwierzęta zginęły.


Żołnierz, który kierując wojskowym samochodem śmiertelnie potrącił żubra, nie poniesie żadnych konsekwencji

13.11.2023, 16:01

Nie będzie konsekwencji dla żołnierza, który kierując pojazdem wojskowym śmiertelnie potrącił żubra. Do wypadku doszło w niedzielę w miejscowości Stare Masiewo w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok