Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni PSL sprzeciwiają się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

Podlascy radni PSL sprzeciwiają się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

autor: Renata Reda

26.02.2024, 19:14, akt. 19:49

Sprzeciwiają się mieszkańcy, samorządowcy, Zarząd Województwa Podlaskiego. Teraz przeciwko projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej wystąpili podlascy radni PSL. Pod specjalnym stanowiskiem w tej sprawie podpisało się 5 radnych sejmiku.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Chodzi o senacki projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Powstał on przy współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot.

Projekt przewiduje m.in. objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego i zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w granicach nowego parku.

Mikołaj Janowski podkreśla, że planowane przepisy nie były konsultowane z mieszkańcami i godzą w ich interesy.

Podlascy radni PSL chcą, by na najbliższej sesji sprawą Puszczy Białowieskiej zajął się sejmik. Jak mówi Jerzy Leszczyński tematem zajmie się komisja rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i ochrony środowiska, która opracuje wspólne stanowisko.

Bogdan Dyjuk zauważa, że planowane przepisy mogą być w przyszłości zagrożeniem także dla Puszczy Augustowskiej, która na ich podstawie też mogłaby być objęta rygorystycznym prawem.

Planowany akt prawny, zaprezentowany 13 lutego na posiedzeniu senackiej komisji klimatu, przewiduje objęcie nową formą ochrony  przyrody całego obszaru Puszczy Białowieskiej (prawie 60 tys. ha) i likwidację trzech istniejących nadleśnictw w Białowieży, Hajnówce i Browsku.

Podlascy radni PSL chcą wycofania projektu ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska i podjęcia prac nad nowym projektem. Swoje stanowisko przedstawili na konferencji prasowej przed sesją sejmiku. Sam sejmik jednak w poniedziałek (26.02) nie obradował, bo jego przewodniczący Bogusław Dębski zarządził przerwę w obradach do 11 marca. Ostatnia sesja została przerwana tydzień temu i miała być kontynuowana w poniedziałek (26.02). Jednak przerwę przedłużono o kolejne 2 tygodnie.

| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zarząd Województwa Podlaskiego sprzeciwia się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

19.02.2024, 20:37

Projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej sprzeciwia się Zarząd Województwa Podlaskiego. Przyjął specjalne stanowisko w tej sprawie. Chodzi o projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Powstał on przy współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot.


Protest w Hajnówce - mieszkańcy są przeciwni projektowi ustawy o Puszczy Białowieskiej

18.02.2024, 15:07

Nie zgadzają się na postulaty zawarte w projekcie ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Mieszkańcy puszczańskich miejscowości protestowali w niedzielę (18.02) w centrum Hajnówki.


Poseł PiS pyta ministerstwo klimatu o projekt ustawy o Puszczy Białowieskiej

16.02.2024, 19:16

Czy ministerstwo klimatu i środowiska popiera projekt ustawy, który przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego? O to pyta podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok