Radio Białystok | Wiadomości | Dr Renata Krzyściak-Kosińska koordynatorką ds. współpracy z UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej

Dr Renata Krzyściak-Kosińska koordynatorką ds. współpracy z UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej

18.04.2024, 09:31, akt. 13:48

Dr Renata Krzyściak-Kosińska została koordynatorką ds. współpracy z UNESCO w sprawach dotyczących Puszczy Białowieskiej.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

rBiolog dr Renata Krzyściak-Kosińska została wybrana w konkursie na stanowisko eksperta ds. zarządzania obiektem światowego dziedzictwa Białowieża Forest. Konkurs w ostatnich miesiącach przeprowadziło ministerstwo klimatu.

Przed rozpoczęciem w poniedziałek (15.04) pracy eksperta w departamencie ochrony przyrody w ministerstwie klimatu i środowiska, pracowała w Instytucie Ochrony Środowiska w Państwowym Instytucie Badawczym IOŚ-PIB, z którym nadal współpracuje.


Biolog od dawna jest związana z Puszczą Białowieską

Instytut Ochrony Środowiska pracował nad przygotowaniem dokumentów pt. "Zintegrowany Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest". Dr Renata Krzyściak-Kosińska brała udział w pracach nad tym dokumentem. Dodała, że przed laty koordynowała także prace nad wnioskiem o wpis całej polskiej części Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO.


Moim zadaniem będzie jednak bycie takim punktem kontaktowym i dla społeczności lokalnej i dla różnych organizacji, instytucji, które chciałyby uczestniczyć w tych pracach, wymieniać informacje, poglądy, ułatwianie tej współpracy, czyli taka funkcja koordynatora - mówi Renata Krzyściak-Kosińska.


Robocza wersja zintegrowanego planu została przekazana w ostatnich tygodniach misji UNESCO

Nowa koordynator informuje, że w maju-czerwcu strona polska powinna otrzymać raport z ostatniej misji UNESCO w puszczy, wtedy zapozna się z wniesionymi uwagami. Wówczas mają się też zacząć ponowne warsztaty dla społeczności Puszczy Białowieskiej na temat kluczowych, zgłoszonych, spornych kwestii i uwag. Wszystko to w ramach prac nad przeformułowaniem zintegrowanego planu zarządzania obiektem Białowieża Forest.


Ministerstwo klimatu prowadzi prace nad tzw. konstytucją dla Puszczy Białowieskiej

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska informuje, że ta tzw. konstytucja ma być ustawą, która będzie kompleksowo porządkować różne kwestie związane z zarządzaniem puszczą.


Konstytucja dla puszczy jest w trakcie przygotowywania i opracowywania. W tej konstytucji planowane jest pochylenie się nad społecznością lokalną, jej potrzebami i oczekiwaniami, jak również potrzebami ochrony przyrody - mówi dr Renata Krzyściak-Kosińska, która również uczestniczyć w tych pracach.


W powiecie hajnowskim trwa zbiórka podpisów ws. przeprowadzenia lokalnego referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską

Inicjatorzy są przeciwni zaprezentowanemu w lutym w Senacie projektowi ustawy ws. zarządzania puszczą, który zakłada ochronę całej puszczy w formie takiej jak parki narodowe. Chcą zapytać mieszkańców czy popierają obecny model zarządzania puszczą.

Ministerstwo odpowiadało już wcześniej, że żaden taki projekt ustawy - jak ten zaprezentowany w Senacie - nie jest obecnie nigdzie procedowany, nie jest też projektem ministerstwa.


Puszcza Białowieska jest na liście Światowego Dziedzictwa od 1979 r.

Białowieża Forest od 1992 r jest obiektem transgranicznym również na Białorusi. W 2014 r. dokonano zmiany granic tego obiektu, wg. których obiekt po polskiej stronie ma 56,6 tys. ha, a po białoruskiej 82,3 tys. ha. Obecnie obiekt transgraniczny ma 142 tys. ha, a strefa buforowa 166,7 tys. ha. Tereny obiektu mają różny status prawny.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

25.03.2024, 21:04

Przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO opowiedzieli się w poniedziałek w Białymstoku radni sejmiku województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy "O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska".


Mieszkańcy Hajnówki rozpoczęli zbiórkę podpisów w sprawie lokalnego referendum dotyczącego Puszczy Białowieskiej

13.03.2024, 15:04

Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej rozpoczęła w środę w Hajnówce (Podlaskie) zbiórkę podpisów poparcia pod wnioskiem o referendum lokalne o zarządzaniu Puszczą Białowieską. Jej działacze, jednocześnie kandydaci w wyborach samorządowych, są przeciwni zaprezentowanemu w lutym w Senacie projektowi ustawy ws. zarządzania puszczą.


Podlascy radni PSL sprzeciwiają się projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

26.02.2024, 19:14

Sprzeciwiają się mieszkańcy, samorządowcy, Zarząd Województwa Podlaskiego. Teraz przeciwko projektowi ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej wystąpili podlascy radni PSL. Pod specjalnym stanowiskiem w tej sprawie podpisało się 5 radnych sejmiku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok