Radio Białystok | Wiadomości | Kraków i Katowice protestują w obronie Puszczy Białowieskiej

Kraków i Katowice protestują w obronie Puszczy Białowieskiej

autor: Aneta Gałaburda, Edyta Wołosik

12.06.2017, 11:01, akt. 13:40

Protesty w obronie Puszczy Białowieskiej mają coraz większy zasięg. Kolejne miasta chcą wesprzeć ekologów, którzy są w Białowieży od dwóch tygodni i na miejscu prowadzą protest w miejscach wycinki drzew.

Ekolodzy w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się jej wycince, kontrmanifestację zorganizowali mieszkańcy Hajnówki, fot. Ryszard Minko
Ekolodzy w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się jej wycince, kontrmanifestację zorganizowali mieszkańcy Hajnówki, fot. Ryszard Minko

Protesty w centrach Krakowa i Katowic

W poniedziałek (12.06) o 18:00 na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się akcja solidarnościowa. Organizacje społeczne, środowisko naukowe i miłośnicy przyrody, w pokojowy sposób chcą zaprotestować przeciwko niszczeniu najcenniejszego w Europie lasu. We wtorek przeciw działaniom Lasów Państwowych będą protestować mieszkańcy Śląska. Akcja rozpocznie się o 17:00 na katowickim rynku, na placu przy Teatrze Śląskim.

Podobne protesty odbyły się już w wielu miastach polski m.in. w Toruniu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku.

Ekolodzy twierdzą, że Lasy Państwowe dewastują Puszczę

Jak mówią ekolodzy - celem wszystkich akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na dokonywaną przez Lasy Państwowe dewastację Puszczy Białowieskiej na ogromną skalę przez masowe wycinki drzew za pomocą ciężkiego sprzętu. Leśnicy uzasadniają cięcia gradacją kornika drukarza.

Zarzuty ekologów odpiera minister Szyszko

Z zarzutami ekologów nie zgadza się minister środowiska Jan Szyszko. Jak mówi: "trwają tylko i wyłącznie działania ochronne, mające na celu zahamowanie procesu zaniku siedlisk przyrodniczych, ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej". 

Takie też odpowiedzi wysyłane są do UNESCO, które zastanawia się, czy Puszczy Białowieskiej nie należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego i które wezwało do przerwania wycinki drzew. Jak mówi Jan Szyszko: "dziedzictwo przyrodnicze UNESCO uważa, że ten obiekt powinien być poddany tylko i wyłącznie procesom naturalnym, ale to kończy się tym, co już się stało: zniknęły siedliska przyrodnicze, nikną gatunki, a naszym obowiązkiem jest chronić to, co zostało zniszczone i ten proces się rozpoczął".

Ekolodzy chcą wstrzymania wycinki

Ekolodzy oczekują od Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych natychmiastowego wstrzymania wycinki, wycofania ciężkiego sprzętu z puszczańskich nadleśnictw, cofnięcia zakazu wstępu do lasu i rozpoczęcia prac legislacyjnych zmierzających do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Sprawą interesuje się Komisja Europejska, negatywnie o wycince wypowiadają się naukowcy. Zamieszanie wokół Puszczy nie służy także kwaterodawcom. Spodziewają się oni, że w tym sezonie będzie dużo mniej turystów.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejna blokada sprzętu do usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej

30.05.2017, 09:41

Kilkunastu aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski kolejny raz blokuje ciężki sprzęt do usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej w nadleśnictwie Browsk.


Aktywiści Greenpeace i Dzikiej Polski przerwali protest w Puszczy Białowieskiej

24.05.2017, 14:54

Aktywiści z Greenpeace i Dzikiej Polski przerwali w środę (24.05) po południu swój protest w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej, w którym domagali się wstrzymania wycinek starego drzewostanu w tym miejscu. Resort środowiska nazwał ten protest "atakiem na ministerstwo i rząd PiS".


Ponad 230 osób kultury i nauki apeluje do prezydenta i premier ws. Puszczy Białowieskiej

18.05.2017, 19:52

Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło zaapelowało o ochronę Puszczy Białowieskiej. Pod listem podpisali się m.in. reżyser Agnieszka Holland, aktor Jerzy Stuhr i pisarka i noblistka Herta Mueller.


W ciągu 5 lat w Puszczy Białowieskiej leśnicy wycięli 157 tys. zasiedlonych przez kornika drzew

30.04.2017, 14:00

Od 2012 r., czyli masowego pojawienia się kornika z Puszczy Białowieskiej, leśnicy usunęli blisko 157 tys. drzew zasiedlonych przez te owady - poinformowały Lasy Państwowe. Od początku roku wycięto ok. 2,8 tys. chorych drzew.


Branża turystyczna za cofnięciem zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej

24.04.2017, 17:40

Ponad 90 przedstawicieli branży turystycznej z regionu Puszczy Białowieskiej żąda cofnięcia jeszcze przed majówką zakazu wstępu do lasu w Nadleśnictwie Białowieża. Przedstawiciele Lasów Państwowych poinformowali, że nie wiedzą, kiedy zakaz będzie zniesiony.


W Hajnówce minister środowiska przedstawił program ochrony Puszczy Białowieskiej

1.04.2017, 06:49

Minister środowiska Jan Szyszko wspólnie m.in. z wiceministrem Andrzejem Koniecznym, wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim i leśnikami spotkali się w piątek (01.04) z mieszkańcami Hajnówki, aby przedstawić program ochrony Puszczy Białowieskiej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok