Radio Białystok | Wiadomości | Wspólne czytanie w 106. rocznicę urodzin Czesława Miłosza

Wspólne czytanie w 106. rocznicę urodzin Czesława Miłosza

30.06.2017, 18:41, akt. 19:33

Wspólnym czytaniem poematu "Traktat teologiczny" Czesława Miłosza - rodzina, przyjaciele i pisarze uczczą 106. rocznicę urodzin noblisty w piątek (30.06) wieczorem w dawnym majątku rodziny Miłosza w Krasnogrudzie.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, fot. Joanna Sikora
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, fot. Joanna Sikora

W dworze w Krasnogrudzie działa Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzone przez Fundację Pogranicze. XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej. Przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje do ciotek. Przeżył tam również zawód miłosny.

"To już się stało tradycją"

Wspólne obchodzenie kolejnych rocznic urodzin Miłosza zapoczątkowano w Krasnogrudzie sześć lat temu, gdy dwór ponownie otwarto, dokładnie w 100. rocznicę urodzin poety. "To już się stało tradycją, że tego dnia, 30 czerwca, spotykamy się na "wielkie księstwo poezji" - powiedział szef fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski. Dodał, że to nawiązanie do tradycji tego pogranicza, ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Mówił, że co roku poezję Miłosza czytali poeci z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Poemat przeczytają 23 osoby, w tym m.in. syn Miłosza

W tym roku - jak mówił Czyżewski - do głośnego czytania zaproszeni zostali ci, którzy "przez lata przyjeżdżali poezji słuchać". Będzie to m.in. syn Miłosza - Antoni Miłosz, pisarz Krzysztof Giedroyć, poetka Teresa Radziewicz, prof. Iga Rodowicz i tłumacz Miłosza na język rosyjski Nikita Kuzniecow. W sumie poemat przeczytają 23 osoby, każda jedną jego część.

"To jest niezwykłe świadectwo, tych jego rozterek teologicznych, duchowych, napisany czystym, prostym językiem"

Miłosz "Traktat teologiczny" napisał pod koniec życia. Czyżewski mówił, że to niezwykły poemat, w którym poeta podsumowuje w nim "swoje walki duchowe o człowieka, który ma dar wiary, ale jednocześnie cały czas stawia pytania, poszukuje Boga i nieznanego". "To jest niezwykłe świadectwo, tych jego rozterek teologicznych, duchowych, napisany czystym, prostym językiem" - dodał Czyżewski.

W "Traktacie" Miłosz przywołuje też swoich duchowych patronów, m.in. Jakuba Boehme - mistyka ze Zgorzelca. W Krasnogrudzie, przed czytaniem poematu, będzie można zobaczyć film o Boehme.

"Traktat teologiczny" w języku polskim i litewskim

Fundacja Pogranicze na 106. rocznicę Miłosza wydała też dwujęzyczny - w języku polskim i litewskim - "Traktat teologiczny".

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Miłosza

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Miłosza, ze strony matki. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, że właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVIII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza, Weronika.

Poeta przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swych krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swoich gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.

Aż do połowy ubiegłego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór w Krasnogrudzie trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji. W ramach rewitalizacji zniszczony drewniany dwór rozebrano i wybudowano od nowa. Otwarto go w 2011 roku. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się cykl imprez "Lato w Pograniczu" w Sejnach i Krasnogrudzie

27.06.2017, 15:55

Muzyka klezmerska, przedstawienia, spektakle i spotkania literackie oraz koncerty muzyki jazzowej będą prezentowane tego lata w Sejnach i w Krasnogrudzie. W Ośrodku Pogranicze rozpoczął się cykl imprez "Lato w Pograniczu".





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok