Radio Białystok | Wiadomości | Setne ognisko ASF u trzody chlewnej w Polsce

Setne ognisko ASF u trzody chlewnej w Polsce

28.09.2017, 16:04, akt. 16:14

Do stu wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - poinformował w czwartkowym (28.09) komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Setne ognisko wykryto w gospodarstwie w gminie Lipsk.

foto: Renata Reda
foto: Renata Reda

Jak podano w komunikacie - podobnie jak we wcześniejszych wypadkach - ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Gospodarstwo, w którym wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, znajduje się w tzw. obszarze zagrożenia ASF, wyznaczonym po wykryciu w pobliżu wcześniejszych ognisk tej choroby u świń.

Wirus ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. 

Dotychczasowe ogniska tej choroby wykryte zostały w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim; blisko 80 ognisk wykryto w tym roku. Od czasu pojawienia się tej choroby w Polsce odnotowano też blisko 500 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików - PAP).

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

Trwa śledztwo dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa

Od roku Prokuratura Okręgowa w Białymstoku prowadzi jedno, zbiorcze śledztwo dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce; do postępowania dołączana jest dokumentacja dotycząca kolejnych wykrytych ognisk choroby u trzody chlewnej.

Śledczy badają sprawę szerzej, m.in. czy nie doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych w okresie sierpień 2013 - wrzesień 2015; chodzi o wyjaśnienie, czy nie było zaniedbań przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się ASF.

Nikomu nie postawiono zarzutów

W tym wątku dotąd nikomu nie postawiono zarzutów. Przesłuchiwani byli w charakterze świadków, np. ministrowie rolnictwa, środowiska, a także gospodarki z czasów rządów PO-PSL.

Już na początku tego śledztwa zarzuty postawiono dwóm osobom, podejrzanym o naruszenie wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach potrzebnych do transportu świń na terenach objętych ograniczeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponownie zarządzono odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu łomżyńskiego

25.09.2017, 16:17

Odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu łomżyńskiego zarządził Powiatowy Lekarz Weterynarii. To drugie takie rozporządzenie w czasie ostatnich trzech miesięcy.


ASF w gminie Mielnik 17.09.2017

17.09.2017, 00:11

W gminie Mielnik drastycznie spadła produkcja trzody chlewnej.


Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała o zwalczaniu ASF

12.09.2017, 17:25

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Debacie przyglądali się rolnicy z terenów dotkniętym wirusem, który dziesiątkuje stada trzody chlewnej. Na terenie Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny stwierdzono 96 ognisk ASF.


Ponad 80 podlaskich rolników złożyło wnioski o wypłatę rekompensat za rezygnację z hodowli świń

12.09.2017, 10:33

82 rolników z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń w Podlaskiem zrezygnowało już z hodowli trzody chlewnej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok