Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaje grupa wsparcia dla osób po operacjach bariatrycznych

W Białymstoku powstaje grupa wsparcia dla osób po operacjach bariatrycznych

27.10.2017, 09:39, akt. 10:16

Porady lekarza, psychologa czy pacjenta z podobnym doświadczeniem dostaną w Białymstoku osoby, które przeszły operacje bariatryczne - np. zmniejszenie żołądka. W mieście powstaje grupa wsparcia dla takich osób.

© Pictures news - fotolia.com
© Pictures news - fotolia.com

Białystok jest trzecim miastem w Polsce - po Krakowie i Warszawie - gdzie będą takie grupy współtworzone przez ośrodki bariatryczne i Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO. W czwartek (26.10) zorganizowano spotkanie założycielskie.

W Białymstoku grupę organizują lekarze z I Kliniki Chirurgii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tamtejsi specjaliści przeprowadzają rocznie około dwustu operacji bariatrycznych, głównie zmniejszenia żołądka u najbardziej otyłych pacjentów. Na tyle pozwala szpitalowi kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, oczekujących jest znacznie więcej.

Sukces zależy od pacjenta i jego determinacji

Operacja nie leczy otyłości, jest tylko elementem leczenia, a sukces zależy od pacjenta i jego determinacji - podkreślił dr hab. Piotr Myśliwiec z tej kliniki. Wskazuje przy tym, że otyłość to choroba, a nie tylko zaniedbanie pacjenta, bo tak zazwyczaj społeczeństwo postrzega osoby otyłe.

Dodał, że grupa wsparcia po operacji bariatrycznej to dla pacjenta ważne miejsce, w którym dostaje odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań. "Ich życie się zmienia. Ja mówię pacjentom, że rodzą się na nowo" - mówi Myśliwiec. Dodaje, że na nowo uczą się jeść, aktywizują się. "I wtedy zaczynają pytać o to, co im wolno, czego nie, co oznaczają konkretne pojawiające się dolegliwości" - powiedział Piotr Myśliwiec.

Pacjenci będą się wzajemnie wspierać 

Wskazał, że w takim momencie pacjenci potrzebują wsparcia od tych, którzy już taką wiedzę mają. Nie zawsze są to fachowcy, np. psychologowie czy dietetycy, ale np. inni pacjenci. Wsparcie jest potrzebne jeszcze przed operacją, do której warto się emocjonalnie przygotować.

Chirurdzy w Białymstoku wykonują głównie dwa rodzaje operacji bariatrycznych: tzw. rękawową resekcję, czyli zmniejszenie żołądka, oraz ominięcie żołądkowo-jelitowe. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęła się budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w łapskim szpitalu

25.10.2017, 14:29

To historyczny moment - zgodnie twierdzą władze powiatu białostockiego i dyrekcja szpitala w Łapach. Placówka jest w trakcie rozbudowy.


Dietetycy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pomagają schudnąć dzięki diecie i ćwiczeniom

22.10.2017, 15:58

Schudnąć dzięki diecie i ćwiczeniom, bez leków, pomagają pacjentom specjaliści z Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Sprawdzają też, czy SMS od dietetyka lub rozmowa z nim przez internet pomaga w odchudzaniu.


Od cukrzycy po otyłość - władze UMB dostały ponad 131 mln zł na badanie chorób cywilizacyjnych

12.06.2017, 09:35

Skuteczniejsze leczenie raka, cukrzycy czy otyłości, dopasowana do konkretnego pacjenta szybka i nowoczesna diagnostyka. To jedne z głównych założeń projektu, na który Uniwersytet Medyczny w Białymstoku dostał ponad 131 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.


W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka

7.06.2017, 14:15

W drugim szpitalu w Podlaskiem są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka. Po USK, teraz także lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku rozpoczęli leczenie otyłości taką metodą. Szkolili się dwa lata. W środę (07.06) zoperowali pierwszych dwóch pacjentów.


Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

22.05.2017, 07:21

Ten problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale coraz częściej również dzieci i młodzieży. 22 maja to Europejski Dzień Walki z Otyłością.


Przybywa uczniów otyłych i tych z wadami postawy. Na Suwalszczyźnie zajmą się nimi specjaliści

15.06.2016, 19:20

Dzieci znajdą się pod opieką rehabilitanta, dietetyka i psychologa. Rozpoczyna się projekt "Zdrowo żyję - świat podbiję".





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok