Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 200 osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Niepodległości

Ponad 200 osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Niepodległości

autor: Wojciech Szubzda

10.11.2017, 19:19, akt. 20:46

Przez centrum Białegostoku przeszedł w piątek wieczorem (10.11) Marsz Niepodległości, zorganizowany przez środowiska prawicowe, konserwatywne, katolickie i narodowe. W tym roku odbywał się pod hasłem "Boże coś Polskę...". Policja nie zanotowała incydentów.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Ponad 200 osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Niepodległości - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostocki marsz organizowany jest w przeddzień głównych obchodów Święta Niepodległości; w tym roku odbył się po raz siódmy. Wyruszył sprzed pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, przeszedł m.in. ul. Lipową i zakończył przy Placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ponad 200 osób. Incydentów nie zanotowano.

W tym roku trasa marszu została nieco zmieniona i skrócona. Jak informowali wcześniej organizatorzy, chcieli oni ten sposób wyznaczyć w Białymstoku "Trakt Niepodległości", który będzie przebiegał sprzed pomnika Piłsudskiego, do placu im. Dmowskiego. Wyrazili przy tym nadzieję, że stanie tam w przyszłości pomnik Dmowskiego.

"Boże coś Polskę..." - hasło tegorocznego marszu

Hasło "Boże coś Polskę...", miało nawiązywać do "kraju zbudowanego na fundamencie chrześcijaństwa". "My, poprzez maszerowanie i manifestowanie odzyskania niepodległości, doceniamy wartości, które przyświecały naszym przodkom, składamy w ten sposób im hołd" - powiedział jeden z organizatorów Przemysław Klimek z Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej.

Marsz ruszył m.in. po inscenizacji przemówienia Józefa Piłsudskiego z listopada 1918 roku i odśpiewaniu hymnu państwowego. Następnie uczestnicy przeszli ulicami: Suraską, Liniarskiego i Lipową, zatrzymując się przy pomnikach i miejscach pamięci, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W przyszłym roku zostanie odrestaurowany pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej

Przy pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej dr Tadeusz Waśniewski ze Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego wyraził nadzieję, że za rok, na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, pomnik ten zostanie odrestaurowany. "Będzie to autentyczny wyraz wdzięczności żołnierzom niezłomnym z Podlasia, walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej" - mówił Waśniewski.

Pomnik ten powstał w latach 70. ub. wieku, jako poświęcony "Bohaterom Ziemi Białostockiej poległym w walce o Polskę Ludową". Stoi w centrum miasta, obok budynku wydziałów humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku, w przeszłości siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Sześć lat temu przedstawiciele kilku organizacji, m.in. członkowie Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, umieścili na nim napisy "Bóg, honor, ojczyzna" i koronę na głowie orła zwieńczającego postument. Zrobili to w dzień, nie niepokojeni przez nikogo, używając do tego celu podnośnika, w ramach akcji nazwanej "odkomunizowaniem pomnika". Prokuratura ostatecznie umorzyła śledztwo w sprawie samowolnego umieszczenia tych symboli; są tam do dziś.

Biało-czerwone flagi i zapalone pochodnie

Organizatorzy marszu podkreślali, że nie miał on charakteru partyjnego i symboli partyjnych nie było na nim widać. Duże transparenty swoich organizacji nieśli jednak członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i ONR. "Bóg, honor i ojczyzna", "Duma, duma, narodowa duma", "Cześć i chwała bohaterom", "Roman Dmowski - wyzwoliciel Polski" - krzyczeli uczestnicy marszu. Widać było biało-czerwone flagi i zapalone pochodnie, śpiewano "Rotę".

"Przyjeżdżamy co roku do Białegostoku ze Śląska, bo podoba nam się nastrój tego marszu" - powiedział uczestnik marszu Jan Tabat z Gliwic. "Jestem Polakiem i patriotą, jest to mój obowiązek żeby tu być, to nas łączy i jednoczy, czujemy się wtedy wspólnotą " - dodał Maciej Marciniak z Białegostoku.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Koncert i bieg w Suwałkach w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

10.11.2017, 09:32

Deszcz, mgła i ponad dwukilometrowa pełna przeszkód trasa. Nie przestraszyło to jednak uczestników 2. Biegu Niepodległości, który w przededniu państwowego święta zorganizowano nad Zalewem Arkadia w Suwałkach.


Prezentacja książki "Stu na 100-lecie Niepodległości Polski" w Łapach

10.11.2017, 08:44

To ważna książka dla mieszkańców Łap i okolic. Pokazuje bohaterów walk o wolność Ojczyzny.


W Sokółce pobiegli na 1918 metrów - by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości

10.11.2017, 07:11

Biegiem na symbolicznym dystansie upamiętnili odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


V LO w Białymstoku ma już 70 lat, fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
16.11.2018, 17:51, akt. 22:14

V LO w Białymstoku ma już 70 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok