Radio Białystok | Wiadomości | Nowe dzieła w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał w Białymstoku

Nowe dzieła w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał w Białymstoku

15.12.2017, 14:45, akt. 20.12.2017, 09:25

Prace polskich i zagranicznych artystów zostały zakupione i podarowane w tym roku do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To prace m.in. Piotra Uklańskiego, Mirosława Bałki oraz Katarzyny Krakowiak.

Źródło: Galeria Arsenał/fot. Maciej Zaniewski
Źródło: Galeria Arsenał/fot. Maciej Zaniewski


0:00
0:00
Z Moniką Szewczyk rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W kolekcji jest ok. 300 dzieł

- "Kolekcja II" jest wspólnym zbiorem sztuki współczesnej Galerii Arsenał w Białymstoku i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tworzonym od początku lat 90. Placówka gromadzi m.in. sztukę powstałą po przemianach ustrojowych w Polsce. Obecnie znajduje się w niej ok. 300 dzieł - poinformowała w piątek na konferencji prasowej dyrektorka Galerii Arsenał Monika Szewczyk.

W tym roku do kolekcji, dzięki wsparciu z resortu kultury i budżetu Białegostoku, udało się zakupić trzy prace dwóch polskich artystów: Piotra Uklańskiego i Witka Orskiego. Dofinansowanie wyniosło ponad 220 tys. zł.

Szewczyk mówiła, że co roku zakupy dzieł do kolekcji są bardzo ważne, bo - jak dodała - "to nie jest oczywiste, że co roku tę dotację dostaniemy". Mówiąc o zakupionych w tym roku pracach podkreśliła, że dużo ich nie jest, ale są wyjątkowe.

Kolekcja wzbogaciła się o pracę Piotra Uklańskiego "Bez tytułu (Solidarność)" z 2007 roku. To fotografia, pierwsza część dyptyku, w której artysta odwołuje się do symbolu narodowego. Na pracy kilka tysięcy żołnierzy artysta ustawił w logotyp "Solidarności" na terenie Stoczni Gdańskiej.

Szewczyk mówiła, że Uklański to jeden z najdroższych polskich artystów i zależało jej, ale też artyście na tym, aby jego praca została w kraju. 

Potężna praca, moim zdaniem, bardzo znacząca, bardzo bogata w treść. To praca, która będzie pracowała, którą będziemy rzeczywiście konstruowali przeróżne wystawy. Ona ma mnóstwo esencji do wyjęcia i do zilustrowania przeróżnych kwestii i problemów

 - powiedziała dyrektorka.

Zakupiono dwie prace Witka Orskiego z cyklu "Dziura w ziemi"

Zostały zakupione też dwie prace Witka Orskiego z cyklu "Dziura w ziemi". To - jak pisze w materiałach galeria - "czarno-białe, szaro-szare, o niskim kontraście, oszczędne, małomówne zdjęcia, przedstawiające wykopane doły". Szewczyk powiedziała, że Orski to młody, ale bardzo dynamicznie rozwijający się artysta, który swoje prace pokazywał na indywidualnej wystawie w galerii. Kolejną pracę z cyklu "Dziura w ziemi" Orski podarował galerii - poinformowała Szewczyk.

Wśród innych podarowanych przez artystów prac znalazły się neony Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak zrealizowane w ramach projektu "Jutro nie przyjdzie nigdy". Zdaniem Szewczyk galeria wzbogaciła się o "bardzo konkretny majątek" światowej sławy artystów.

Swoją pracę "Przekraczanie granic 2 (Ukraina-Polska)" podarował też jeden z bardziej rozpoznawalnych - jak mówi Szewczyk - młody ukraiński artysta David Chichkan. - To bardzo piękna praca mówiąca o tym, jak się bardzo różnie układają granice i podziały między ludźmi - dodała.

W "Kolekcji II" znajdują się prace uznanych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Natalii LL, Dana Perjovschiego, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego.

źródło: PAP | red: mag, wsz, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowa wystawa w Galerii Arsenał: "Obraz wewnętrzny. Pojawiające się / Znikające obrazy"

18.01.2018, 18:09

Białostocka Galeria Arsenał zaprasza na nową wystawę "Obraz wewnętrzny. Pojawiające się / Znikające obrazy". Wystawę można oglądać od 8 grudnia do 18 stycznia 2018 roku.


Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu w Galerii Arsenał

30.11.2017, 15:35

Od piątku (20.10) do końca listopada 2017 w białostockiej Galerii Arsenał (w elektrowni) przy ul. Elektrycznej 3 można oglądać wystawę "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu".


Eksperymenty filmowe, instalacje multimedialne i rzeźby na wystawie w białostockiej Galerii Arsenał

20.10.2017, 15:13

Kamera, która "widzi lepiej" niż człowiek i kino-oko, odzwierciedlające utopijną wiarę w nieograniczone możliwości poznania - to założenia filmowca Dżigi Wierowa, który kręcił swoje filmy prawie sto lat temu.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego










fot. Anna Auron-Wasilewska
REGION
27.04.2024, 15:31, akt. 30.04.2024, 08:54

Początek sezonu żeglugowego na Kanale Augustowskim






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok